Czytasz dzięki

PKB Wielkiej Brytanii spadł mocniej niż oczekiwano

opublikowano: 10-06-2019, 11:30

Dramatyczny spadek produkcji samochodów spowodował, że PKB Wielkiej Brytanii spadł w kwietniu o 0,4 proc., najmocniej od marca 2016 roku, poinformował urząd statystyczny.

Rynek oczekiwał spadku o 0,1 proc.

W okresie trzech miesięcy zakończonym w kwietniu brytyjska gospodarka rosła w tempie 0,3 proc. Oznacza to spowolnienie, bo w okresie trzech miesięcy zakończonym w marcu rosła o 0,5 proc.

- Tempo wzrostu osłabło w okresie ostatnich trzech miesięcy, a w kwietniu gospodarka skurczyła się głównie z powodu dramatycznego spadku produkcji aut wynikającego z zamknięcia fabryk w związku z  niepewnością powodowaną przez pierwotny termin wyjścia z Unii Europejskiej – powiedział Rob Kent-Smith, szef szacunków PKB w brytyjskim urzędzie statystycznym.  

Produkcja samochodów spadła w Wielkiej Brytanii w kwietniu o 45 proc. po tym jak wiele fabryk zamknięto w obawie problemów spowodowanych nadejściem brexitu 29 marca. Z działających fabryk wyjechało tylko 70.971 aut, czyli aż o 56.999 mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, SkyNews

Polecane