Czytasz dzięki

PKB Wielkiej Brytanii spadnie w I półroczu o co najmniej 10 proc.

opublikowano: 23-03-2020, 16:59

W I półroczu brytyjska gospodarka może skurczyć się o przynajmniej 10 proc.

W pierwszej połowie 2020 r. gospodarka Wielkiej Brytanii odnotuje co najmniej 10-proc. spadek PKB w związku ze spadkiem produkcji wywołanym epidemią koronawirusa.

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Według zaprezentowanego w poniedziałek raportu Bloomberg Economics, wsparcie jakie gospodarce udziela Bank Anglii (BOE) i ministerstwo skarbu powinny przyspieszyć zmianę sytuacji w drugiej połowie roku, zakładając jednak, że epidemia zostanie powstrzymana do lata. Prognoza zakłada, że w kwietniu na okres czterech tygodni zostanie wprowadzona przez rząd blokada mająca na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. 

Okres trwania działań ograniczających jest największą niepewnością w tej  prognozie – oświadczył Dan Hanson, starszy ekonomista w Bloomberg Economics. Dodał, że „w bardziej ostrym scenariuszu, obejmującym blokadę na sześć tygodni, gospodarka może skurczyć się o nawet 14 proc.

Oczywiście, jeśli środki zapobiegawcze przeciągną się na drugą połowę roku, koszty będą kolosalne – stwierdził Hansen.

Ekonomista uważa, ze PKB skurczy się prawie o 9 proc. w samym drugim kwartale. Według danych Banku Anglii,  okres kwiecień-czerwiec będzie prawdopodobnie  najgorszym kwartalnym wynikiem od 1921 r.

W scenariuszu podstawowym Bloomberg Economics, gospodarka skurczy się w całym 2020 r. o 2,7 proc. Tymczasem prognoza sprzed kryzysu zakładała spadek rzędu 1 proc. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy