PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w 2005 roku o 1,8 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 15:36

Brytyjska gospodarka wzrosła w 2005 roku o 1,8 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 3,2 proc. rok do roku w 2004 roku. Jest to najniższe średnioroczne tempo wzrostu od 1992 roku - wynika z wstępnych danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS).

Brytyjska gospodarka wzrosła w 2005 roku o 1,8 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 3,2 proc. rok do roku w 2004 roku. Jest to najniższe średnioroczne tempo wzrostu od 1992 roku - wynika z wstępnych danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS).

Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,7 proc. rok do roku, zaś prognoza rządowa wynosiła 3,0-3,5 proc. rok do roku, skorygowana w grudniu w dół do 1,75 proc. rok do roku.

Sektor usług wnoszący 73 proc. brytyjskiego PKB w ujęciu średniorocznym wzrósł w 2005 r. o 2,6 proc. rok do roku. Produkcja przemysłowa odpowiadająca 20 proc. gospodarki kraju była w 2005 roku niższa średnio o 1,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 0,7 proc. rok do roku w poprzednim roku.

W ostatnim kwartale 2005 r. gospodarka wzrosła o 0,6 proc. kwartał do kwartału, wobec wzrostu o 0,4 proc. w poprzednim.

W Wielkiej Brytanii publikowane są dwa zestawy danych PKB: średnioroczne oraz obejmujące rok obrachunkowy - od początku kwietnia do końca marca.

Z opublikowanego w środę raportu Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI) wynika, iż liczba miejsc pracy w przemyśle w ostatnim kwartale do końca grudnia ub.r. zmniejszyła się o 25 tys., a w całym ub.r. kalendarzowym o 106 tys.

Rosnące koszta energii skłaniają firmy sektora wytwórczego do zwalniania pracowników dla zrównoważenia rosnącej presji na margines zysków.

"Warunki działania firm sektora wytwórczego z uwagi na systematyczny wzrost kosztów stają się coraz trudniejsze, ale niski popyt powoduje, iż ceny towarów nie rosną (...)" -stwierdza CBI w swoim raporcie.

Z kolei niezależny ośrodek badawczy IFS (Institute of Fiscal Studies) w raporcie z wtorku stwierdził, iż minister finansów Gordon Brown wciąż kieruje się zawyżoną prognozą wzrostu gospodarki i będzie potrzebował dodatkowych wpływów z podatków, jeśli w obecnym roku obrachunkowym chce zrealizować swoje plany wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane