PKE liczy na powiązania kapitałowe z kompanią

Maria Trepińska
opublikowano: 07-11-2003, 00:00

Do połowy listopada powinna zapaść decyzja w sprawie utworzenia spółki przez Kompanię Węglową i Południowy Koncern Energetyczny.

20 października zarząd Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) złożył Kompanii Węglowej (KW) propozycję utworzenia spółki. Jest to pomysł koncernu na przejęcie od KW przeznaczonej do likwidacji kopalni Bolesław Śmiały, ulokowanej w pobliżu Elektrowni Łaziska, która wchodzi w skład grupy kapitałowej koncernu.

Czas analiz

— Do połowy listopada podejmiemy decyzję, czy powołanie nowej spółki ma uzasadnienie ekonomiczne — mówi Maksymilian Klank.

Koncern proponuje, aby KW wniosła do tej firmy kopalnię Bolesław Śmiały, ale bez zobowiązań. PKE obiecuje gotówkę — 30 mln zł. Górnicy mają zrezygnować z branżowych układów zbiorowych. Zdaniem PKE, są one zbyt kosztowne.

Ostateczna decyzja będzie należała do WZA, czyli ministra gospodarki. Kluczowe będzie też przyjęcie przez parlament ustawy górniczej, która umożliwi oddłużenie branży (18 mld zł). Ma ona obowiązywać od 1 stycznia 2004 r.

To już było

Pomysł przejęcia kopalni na takich zasadach nie jest nowy. W 1998 r. PKE utworzył z Nadwiślańską Spółką Węglową Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski-Jaworzno III, do którego spółka wniosła aportem kopalnię, a PKE kapitał. Koncern zainwestował około 100 mln zł, a zakład wydobywa 2,5 mln ton węgla rocznie na jego potrzeby. Jan Kurp, szef PKE, uważa ten projekt za dobry przykład restrukturyzacji górnictwa poprzez powiązanie z energetyką.

Zarząd PKE prowadzi także rozmowy z Kompanią Węglową na temat przejęcia kopalni Janina z Libiąża. 24 lipca zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Ustalono, że Janina najpierw trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalni (SRK), a potem — oddłużona — do PKE. Problem w tym, że kopalnie, które trafią do SRK, muszą być zlikwidowane. Zatem w nowej ustawie powinny znaleźć się przepisy umożliwiające restrukturyzację kopalń przekazanych do SRK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKE liczy na powiązania kapitałowe z kompanią