PKE przedłużył termin składania ofert na odbudowę mocy elektrowni

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-12-2006, 14:15

PKE zdecydował o przedłużeniu terminu składania wstępnych ofert do 29 grudnia.

Na wniosek koncernów energetycznych zainteresowanych odbudową mocy wysłużonych elektrowni Halemba i Blachownia, Południowy Koncern Energetyczny (PKE) zdecydował o przedłużeniu terminu składania wstępnych ofert w tej sprawie o miesiąc, do 29 grudnia.

"Potencjalni inwestorzy chcieli więcej czasu na przygotowanie ofert wstępnych. Zainteresowanie projektami jest duże. Do końca listopada memoranda informacyjne odebrało już 19 podmiotów" - powiedział w środę PAP Paweł Gniadek z PKE. Zastrzegł jednak, że nazwy oferentów na tym etapie postępowania są poufne.

Wiosną, gdy koncern zaprosił potencjalnych partnerów do składania koncepcji wspólnej odbudowy i rozwoju mocy obu elektrowni, wpłynęło w sumie 9 koncepcji dotyczących Blachowni i 13 Halemby. Ich autorami były największe firmy energetyczne, obecne już na polskim rynku energii lub przygotowujące się do wejścia. To duże koncerny europejskie, amerykańskie i japońskie.

PKE chce, aby w ciągu niespełna sześciu lat w wysłużonych i przynoszących straty elektrowniach powstały nowe jednostki wytwórcze. Realizacja wartej kilkaset mln euro inwestycji oznacza powstanie w tych miejscach nowych elektrowni. Zarząd PKE zakłada, że negocjacje zakończą się do połowy 2007 r., potem rozpocznie się projektowanie i budowa. Eksploatacja nowych elektrowni ma ruszyć nie później niż 1 stycznia 2012 r.

Koszty i sposób finansowania inwestycji znane będą wówczas, gdy gotowe i zaakceptowane będą konkretne projekty. Przyjmuje się, że średni koszt budowy 1 megawata mocy to ok. 1 mln euro. Wobec planów budowy jednostek o łącznej mocy ok. 500-600 megawatów, oznacza to koszty liczone w setkach milionów euro.

W Elektrowni Halemba preferowana będzie jednostka wytwórcza o mocy do 440 megawatów lub kilka bloków o mocy nie mniejszej niż 80 megawatów każdy. W Elektrowni Blachownia chodzi o blok o mocy 100- 200 megawatów, oparty - podobnie jak w Halembie - o węgiel kamienny, a być może również o gaz koksowniczy, bądź wykorzystujący technologię współspalania węgla z tym gazem.

44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej. Sąsiaduje z kopalnią Halemba. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 megawatów. Zatrudnia ok. 200 osób. 47-letnia Elektrownia Blachownia położona jest w Kędzierzynie-Koźlu, w woj. opolskim. Dysponuje mocą 158 megawatów elektrycznych i 174 cieplnych. Zatrudnia 270 osób.

PKE jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju, z ok. 14-proc. udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej. W 2005 r. miał ponad 281 mln zł zysku netto. Największą inwestycją koncernu jest budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łaziska za ok. 500 mln euro. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKE przedłużył termin składania ofert na odbudowę mocy elektrowni