PKE rozważa możliwość wyemitowania obligacji o wartości 500-600 mln zł

opublikowano: 21-05-2004, 14:54

ISB: Południowy Koncern Energetyczny (PKE) chce w ciągu kilkunastu miesięcy wyemitować obligacje o wartości 500-600 mln zł, które pozwolą na zamknięcie finansowania budowy bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza, powiedział agencji ISB w piątek Paweł Gniadek z PKE.

„W przyszłym tygodniu PKE ma otrzymać odpowiedzi na zapytanie ofertowe od instytucji finansowych, które będą zainteresowane zorganizowaniem i obsługą emisji naszych obligacji” – powiedział ISB Gniadek.

Według niego zapytanie zostało skierowane do kilkunastu podmiotów, które specjalizują się w przeprowadzeniu takich transakcji.

Gniadek dodał, że wybór firmy, która przeprowadzi sprzedaż obligacji powinien nastąpić szybko, tak aby emisja została przeprowadzona w ciągu kilkunastu miesięcy.

PKE nie wyklucza, że część obligacji może być sprzedanych za granicą, ale ostateczne decyzję zostaną podjęte po analizach podmiotu, który zostanie wybrany do przeprowadzenia emisji obligacji.

„Obecnie brakuje nam ok. 30% kwoty potrzebnej na sfinansowanie tego przedsięwzięcia, o wartości ok. 400 mln euro” – powiedział Gniadek.

Koncern ma już zagwarantowane 1,1 mld zł na inwestycję. 40% z tej kwoty to środki własne, a 60% pochodzi z funduszy ekologicznych, m.in. kredytów preferencyjnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) i dotacji z EkoFunduszu.

„Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie emisji obligacji, gdyż próby pozyskania kredytu z banków nie przyniosły do tej pory rezultatu” – powiedział też Gniadek. Dodał, że banki oczekiwały jako podstawowej gwarancji długoterminowego kontraktu na odbiór energii z nowej jednostki.

PKE jeszcze na początku 2003 roku zdecydował, że projektowany nowy blok energetyczny o mocy 460 MWe w Elektrowni Łagisza będzie wyposażony w kocioł fluidalny. Alternatywą był kocioł pyłowy, ale szefowie PKE uznali to rozwiązanie za mniej opłacalne ekonomicznie.

Przetarg na budowę nowego bloku rozstrzygnięto już w grudniu 2002 roku. Dostawcą kotła fluidalnego będzie firma Foster Wheeler, a turbiny, w którą będzie wyposażony blok – firma Alstom.

Zakończenie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza jest planowane za 3-4 lata.

Nowy blok ma zastąpić wycofywane przez PKE z eksploatacji w latach 2004-2008 jednostki o łącznej mocy ok. 600 MWe. „Powodem wycofywania jest zużycie techniczne tych jednostek i niska opłacalność ekonomiczna ich eksploatacji” – powiedział Gniadek.

Według niego nowy blok o sprawności 45%, przy tych samych kosztach będzie wytwarzał więcej energii elektrycznej w przeliczeniu na jednostkę mocy.

PKE jest największym pod względem potencjału produkcyjnego wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Zainstalowana moc elektryczna wynosi 5.052 MW, a cieplna – 2.541 MW.

W skład koncernu wchodzą elektrownie: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia oraz elektrociepłownie z Katowic i Bielska-Białej. Cała grupa kapitałowa PKE liczy 45 podmiotów, w tym dwie kopalnie węgla kamiennego.

Zysk netto PKE w 2003 roku wyniósł po audycie 83,5 mln zł. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 3.602,9 mln zł. Kapitał własny spółki wyniósł na koniec ub.r. wyniósł 2.263,0 mln zł.

Firma planuje wypracować w 2004 roku 150-180 mln zł zysku netto.

W “Kierunkach prywatyzacji Skarbu Państwa w 2004 roku”, dołączonych do budżetu 2004, resort skarbu zapisał, że debiut do 30% akcji PKE na warszawskiej giełdzie ma się odbyć w ostatnim kwartale 2004 roku. Termin ten wydaje się jednak mało realny.

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PKE rozważa możliwość wyemitowania obligacji o wartości 500-600 mln zł