PKE wyemituje obligacje o wartości 650 mln zł

(Artur Szymański)
23-12-2005, 16:04

Południowy Koncern Energetyczny (PKE) wyemituje obligacje o wartości 650 mln zł, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczy na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza. Łącznie inwestycja będzie kosztować ok. 500 mln euro, czyli 2 mld zł. Budowa potrwa 3,5 roku.

Południowy Koncern Energetyczny (PKE) wyemituje obligacje o wartości 650 mln zł, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczy na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza. Łącznie inwestycja będzie kosztować ok. 500 mln euro, czyli 2 mld zł. Budowa potrwa 3,5 roku.

Jak poinformowały w piątek służby prasowe koncernu, PKE podpisał z konsorcjum Banku Handlowego w Warszawie, Banku BPH oraz BRE Banku umowę zlecenia na przygotowanie i organizację programu emisji obligacji oraz gwarancji objęcia całości tej emisji.

Zawarcie umowy wieńczy kilkuletni okres starań PKE o zamknięcie finansowania budowy nowego bloku, który należy do największych inwestycji w polskiej energetyce w ostatnich latach. Nowy blok będzie miał moc 460 megawatów.

Jak powiedział w piątek PAP Paweł Gniadek z PKE, 10-letnie obligacje będą emitowane na rynku polskim i będą zabezpieczone na majątku spółki. Przedstawiciele firmy mówili wcześniej, że liczą na zainteresowanie obligacjami funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Oprócz środków z obligacji, na budowę nowego bloku przeznaczone będą także środki własne PKE oraz środki z funduszy ekologicznych. Budowa nowego bloku w Łagiszy jest elementem strategii koncernu, związanej z dostosowywaniem się do norm wyznaczonych w traktacie akcesyjnym.

Według przedstawicieli PKE, wchodzące w życie po 2008 roku surowe ekologiczne dyrektywy UE mogą sprawić, że za kilka lat - na skutek stopniowego odstawiania starszych jednostek produkcyjnych przy rosnącym popycie na prąd - w Polsce może zabraknąć krajowej energii. Nowy blok w Łagiszy zastąpi niektóre stare jednostki PKE.

Sprawność energetyczna nowego bloku ma wynieść 46 proc., podczas gdy dziś bloki w krajowej energetyce osiągają średnio 34-36 proc. Blok będzie spalał około 1,2 mln ton węgla rocznie. Dostawcą kotła będzie Foster Weeler, a turbiny - Alstom. PKE jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w kraju. Dysponuje 14-proc. udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16-proc. rynkiem produkcji ciepła w woj. śląskim. Tegoroczny zysk netto PKE zbliży się do 300 mln zł i będzie porównywalny z wynikiem w roku ubiegłym.    mab/ mskr/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKE wyemituje obligacje o wartości 650 mln zł