PKM Duda już liczy zyski

WIS
opublikowano: 12-05-2010, 00:00

Mięsna spółka łapie wiatr w żagle. Pokazała zysk za pierwszy kwartał. I tak będzie trzymać.

Mięsna spółka łapie wiatr w żagle. Pokazała zysk za pierwszy kwartał. I tak będzie trzymać.

Po problemach z opcjami walutowymi i wierzycielami PKM Duda nie ma już śladu. Dzięki intensywnej restrukturyzacji spółka szybko wraca do rentowności. Jej zarząd pochwalił się wczoraj, że w I kw. wypracowała blisko 7,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 44,9 mln zł straty w I kw. 2009 r. Znacząco poprawiła też zysk operacyjny EBIT (wzrost o 166 proc., do 17,1 mln zł) oraz wynik EBITDA (wzrost o 63 proc., do 25,8 mln zł).

— Wyniki I kw. są zadowalające, ale spółkę stać na więcej — komentuje Maciej Duda, prezes PKM Duda.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze m.in. wzrostu przychodów, które w I kw. były mniejsze o 14 proc. niż w I kw. 2009 r. i wyniosły 334 mln zł. Zarząd spółki tłumaczy to wieloma obiektywnymi powodami, np. spadkiem cen mięsa i długą zimą. Mimo to inwestorzy entuzjastycznie zareagowali na wyniki spółki. Kurs jej akcji w czasie wczorajszej sesji wzrósł o ponad 5 proc.

Analitycy pozytywnie wypowiadają się o wynikach, potencjale rozwoju i szansach na sukces nowej emisji akcji PKM Duda.

— Jeżeli nie dojdzie do żadnych niekorzystnych zdarzeń jednorazowych, to nic nie wskazuje na to, żeby spółka miała nie pokazywać zysku netto w kolejnych kwartałach — mówi Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Spółka skutecznie ograniczyła koszty i systematycznie zwiększa marżę brutto.

— Myślę, że nowa emisja akcji o wartości około 100 mln zł może spotkać się z zainteresowaniem inwestorów. Spółka nie tylko bowiem pokazała obiecujące wyniki I kw., ale także klarowną strategię dalszego rozwoju. Każdy kolejny kwartał z zyskiem będzie ją uwiarygadniał. Spółka pokazała, że potrafi generować gotówkę i wywiązywać się ze zobowiązań finansowych. Na spłatę pożyczek i kredytów przeznaczyła w I kw. 23 mln zł netto — mówi Monika Kalwasińska.

PKM Duda liczy na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi jego prospekt emisyjny jeszcze w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy