PKM Duda skarży się na trudne warunki

Zysk operacyjny PKM Duda w I kwartale spadł o 29,1 proc. Zaszkodziły wyższe koszty pasz i zbóż.

Mięsna grupa zanotowała znaczny spadek zysku operacyjnego. Zarząd zapowiada poprawę wyników w następnych kwartałach. Mogło być jeszcze gorzej — komentują analitycy

PKM Duda skarży się na trudne warunki

Marek Wierciszewski
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Zysk operacyjny PKM Duda w I kwartale spadł o 29,1 proc. Zaszkodziły wyższe koszty pasz i zbóż.

Mięsna grupa zanotowała znaczny spadek zysku operacyjnego. Zarząd zapowiada poprawę wyników w następnych kwartałach. Mogło być jeszcze gorzej — komentują analitycy

Zysk operacyjny PKM Duda w I kwartale spadł o 29,1 proc. Zaszkodziły wyższe koszty pasz i zbóż.

Notowania mięsnego koncernu spadały po publikacji raportu z I kwartału nawet o ponad 3 proc. To efekt słabszych wyników licząc rok do roku. Zysk operacyjny spółki wyniósł 12,1 mln zł i był wyraźnie niższy niż rok wcześniej. Lepiej było z zyskiem netto, jednak i tu wynik był o 7,9 proc. słabszy niż rok temu. Na czysto spółka zarobiła 7,3 mln zł. Poprawę wielkopolska grupa zanotowała jedynie w sprzedaży.

— Przychodowo sytuacja się polepszyła. Ubój idzie zgodnie z założeniami– mówi Robert Kurowski, analityk DM AmerBrokers, który wyniki spółki ocenia neutralnie.

Prognozy bez zmian

Zdaniem Roberta Kurowskiego na wynikach zaważyły koszty, mimo przeprowadzonej restrukturyzacji, która ograniczyła koszty związane z balastem zadłużenia. Właśnie dzięki niej po I kwartale dług odsetkowy będącej do niedawna w poważnych tarapatach grupy stanowił jedynie 3,1-krotność narastającej EBITDA za ostatnie 4 kwartały.

Analityk DM Amerbrokers podtrzymuje swoje prognozy z końca kwietnia, gdy wycenił PKM Duda na 1,89 zł, zalecając kupno papierów. Adam Kaptur, analityk DM Millennium dodaje, że pozytywnym sygnałem jest trwała rentowność grupy. Nie zmienia tego nawet niekorzystna sytuacja rynkowa.

— Druga połowa roku zapowiada się optymistycznie — twierdzi Maciej Duda, prezes PKM Duda.

Beczka dziegciu

Na te zapewnienia z dystansem patrzą jednak inwestorzy. We środę przed zamknięciem kurs spadał o 3,4 proc., najniżej od września 2010 r.

— Wszystkie główne segmenty zanotowały spadek rentowności — tłumaczy negatywną reakcję rynku Adam Kaptur.

Z trudną sytuacją zmaga się zwłaszcza segment dystrybucyjny, w którym prym wiedzie spółka zależna Makton. Zdaniem Adama Kaptura częściowo można to tłumaczyć późniejszymi świętami wielkanocnymi (wypadły w kwietniu, czyli już w II kwartale).

— PKM Duda odczuł spadek popytu na przetwory mięsa wieprzowego, do czego przyczyniła się afera dioksynowa w Niemczech. Konsumenci krajowi przerzucili się na tańszy drób — komentuje Robert Kurowski.

Analitycy uważają, że ujemny cash-flow operacyjny nie jest powodem do obaw.

— To efekt wzrostu stanu zapasów i stanu należności — mówi Adam Kaptur.

Spółce nie pomaga sytuacja na rynkach towarowych.

Drogie surowce

PKM Duda boryka się z rosnącymi cenami zbóż i pasz, które są dla niej istotną pozycją kosztową. Ceny mięsa rosną znacznie wolniej.

— Na cenach pasz i zbóż korzysta segment rolniczy działalności grupy. Jednak Duda zamierza się go pozbyć — komentuje Adam Kaptur.

Jego zdaniem sytuacja na rynku zbóż może się zmienić.

— Wydaje się, że ceny zbóż już się korygują — ocenia Adam Kaptur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane