PKM Duda z mniejszym zyskiem

WIS
opublikowano: 31-08-2011, 00:00

Choć mięsna grupa w I półroczu znacznie zwiększyła sprzedaż, to jej zyski się skurczyły.

Choć mięsna grupa w I półroczu znacznie zwiększyła sprzedaż, to jej zyski się skurczyły.

Pierwsze półrocze 2011 r. nie było łatwe dla firm z branży mięsnej. Pogłowie trzody chlewnej spadło poniżej 13 mln sztuk. Zmniejszająca się podaż żywca spowodowała wzrost cen surowca o 11 proc. To odbiło się na marżach firm mięsnych, w tym także PKM Duda. Choć przychody ze sprzedaży mięsnej grupy wzrosły w pierwszym półroczu o blisko 12 proc., do 748,8 mln zł, to jednak jej zyski się obniżyły: zysk EBITDA o 15 proc., do 41,5 mln zł, a zysk netto o 19 proc., do 14,4 mln zł. Zarząd firmy jest jednak z wyników zadowolony.

— Mimo trudnych warunków rynkowych poprawiliśmy wyniki skupu, ubojów i sprzedaży, w tym eksportu — podkreśla Maciej Duda, prezes PKM Duda.

Spółce udało się zwiększyć w I półroczu skup trzody chlewnej o 23 proc., do 430 tys. sztuk. Wielkość ubojów zakładu w Grąbkowie wzrosła z kolei o 13 proc., do 483 tys. sztuk. Tymczasem eksport grupy zwiększył się w I półroczu 2011 r. o 39 proc., do 117 mln zł.

— W obliczu pogarszających się warunków rynkowych sama restrukturyzacja nie pozwala na istotną poprawę rentowności. Dlatego postanowiliśmy przyspieszyć rozwój segmentów przetwórczego i dystrybucji, które mają potencjał osiągania wyższych marż. Środkiem służącym do realizacji tego celu będą pieniądze z podwyższenia kapitału zakładowego w ramach proponowanego kapitału docelowego, o którym zadecydują akcjonariusze podczas NWZA 21 września 2011 r. — mówi Dariusz Formela, członek zarządu PKM Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKM Duda z mniejszym zyskiem