PKN ma licencję na transport koleją w całym kraju i UE

11-02-2004, 16:13

PAP: PKN Orlen otrzymał z Urzędu Transportu Kolejowego licencję na organizowanie i realizację przewozów własnymi pociągami wszelkich ładunków bez ograniczeń, w tym produktów paliwowych i petrochemicznych, na całej krajowej sieci Polskich Kolei Państwowych oraz w państwach Unii Europejskiej - poinformowała w środę PAP Beata Karpińska z biura prasowego spółki.

Dodała, iż licencja kolejowa dla PKN Orlen przyznana została na czas nieokreślony.

"PKN Orlen przed uzyskaniem licencji był czynnym uczestnikiem rynku przewozowego w oparciu o koncesję upoważniającą do przewozu paliw płynnych i materiałów chemicznych na całej sieci PKP. Pozyskanie licencji było wynikiem nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która w nowym kształcie liberalizuje rynek kolejowy na wzór unormowań europejskich i zamienia koncesje na licencje" - powiedziała PAP Karpińska.

Dodała, iż w tym roku PKN Orlen zamierza sukcesywnie rozwijać własne przewozy kolejowe, głównie pomiędzy zakładem produkcyjnym w Płocku oraz tzw. końcówkami rurociągów a bazami magazynowymi na terenie kraju.

Nie wykluczyła, iż w przyszłości PKN Orlen uruchomi przewozy towarowe własnymi pociągami na trasach w państwach UE.

"Nie jest to kierunek obecnie realizowany, lecz nie można wykluczyć takich rozwiązań. Potencjalny operator kolejowy musi spełnić szereg wymogów organizacyjnych i technicznych, aby w konsekwencji uzyskać dostęp do zagranicznych linii kolejowych. Jest to proces trudny i długotrwały" - przyznała Karpińska.

W 2003 roku PKN Orlen przewiózł własnymi pociągami ponad 5 proc. masy ekspediowanej koleją z Zakładu Głównego w Płocku. Pozostała część wysyłanych produktów obsługiwana jest przez innych operatorów kolejowych.

PKN Orlen uruchomił własne przewozy kolejowe w sierpniu 2002 roku na podstawie koncesji, którą rok wcześniej otrzymał od ówczesnego Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Informował wtedy, iż efektem tej działalności ma być obniżenie kosztów przewozu o mniej więcej 20 proc. na poszczególnych, uruchamianych sukcesywnie trasach.

W 2003 roku PKN Orlen wydłużył do Warszawy-Ciepłownia Wola swoją trasę, którą transportuje produkty paliwowe i petrochemiczne własnym taborem z zakładu głównego w Płocku.

PKN Orlen informował wcześniej, iż może korzystać z ponad 2 tys. wagonów, w tym należących do spółek KolTrans oraz DEC, a także z około 12 własnych lokomotyw.

Na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku znajduje się bocznica kolejowa i pełna infrastruktura do załadunku produktów.

PKN Orlen jest największym producentem paliw płynnych w Polsce, posiadającym około 64 proc. udziału w rynku. Jest też głównym producentem i dostawcą w kraju m.in. glikolu, tlenku etylenu, orto- i paraksylenu oraz butadienu, fenolu, acetonu, propylenu i etylenu.

W ciągu roku z zakładu głównego PKN Orlen wysyłanych jest koleją około 7 mln ton różnego rodzaju produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN ma licencję na transport koleją w całym kraju i UE