PKN Orlen analizuje sytuację po informacji o wstrzymaniu dostaw ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-01-2005, 15:33

Sytuacja powstała po informacji Petrovalu o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej do PKN Orlen oraz możliwe scenariusze działań wymagają szczegółowej analizy, przede wszystkim prawnej i finansowej.

Sytuacja powstała po informacji Petrovalu o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej do PKN Orlen oraz możliwe scenariusze działań wymagają szczegółowej analizy, przede wszystkim prawnej i finansowej. Od niej zależeć będą dalsze kroki podejmowane przez spółkę, w tym możliwość ewentualnego wezwania do zapłaty kary - taką opinię przedstawiło w piątek PAP pragnące zachować anonimowość źródło w PKN Orlen.

W środę szwajcarska spółka Petroval z siedzibą w Genewie powiadomiła PKN Orlen o wstrzymaniu realizacji kontraktu terminowego z grudnia 2002 roku na dostawy ropy naftowej. PKN Orlen poinformował o tym w czwartek. W wydanym specjalnym komunikacie oświadczył, iż ma przygotowany alternatywny plan zaopatrzenia w surowiec, zastrzegając, że w związku z zaistniałą sytuacją "zamierza wykorzystać wszelkie środki prawne wynikające z kontraktów dla zabezpieczenia swoich roszczeń w stosunku do firm Petroval i Jukos".

Według rozmówcy PAP, niezbędna jest szczegółowa i jednoznaczna interpretacja prawna oświadczenia samego Petrovalu, który informując o wstrzymaniu dostaw, uzasadnił swą decyzję brakiem możliwości zaopatrywania się w surowiec poprzez spółkę Jukos. Petroval powołał się przy tym na klauzulę siły wyższej i jednocześnie zastrzegł, iż nie ma możliwości określenia, jak długo ta sytuacja potrwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen analizuje sytuację po informacji o wstrzymaniu dostaw ropy