PKN Orlen będzie dla Rosjan jak Chiny

  • Emil Górecki
opublikowano: 08-11-2012, 00:00

Piszą o nas

Przełomowy kontrakt negocjuje PKN Orlen z Rosnieftem i Łukoilem — podał wczoraj rosyjski dziennik „Wiedomosti”. Według jego informacji polski koncern ma bezpośrednio od rosyjskich gigantów odbierać 10 mln ton rocznie ropy. To byłaby ogromna zmiana, bo rosyjskie firmy naftowe bardzo rzadko podpisują bezpośrednie kontrakty, wolą sprzedaż poprzez traderów.

Wyjątkiem są dostawy do Chin. Państwo Środka zapewniło to sobie, udzielając Rosnieftowi i Transnieftowi 25 mld USD kredytu na zakup aktywów Jukosu, w zamian za 20-letni kontrakt na dostawy 15 mln ton ropy rocznie. Rosyjski dziennik podkreśla, że jeśli szefowie spółek się porozumieją, będzie to jeden z najważniejszych kontraktów dla rosyjskich producentów ropy.

Przy obecnej cenie ropy 100 USD za baryłkę kontrakt byłby wart 7 mld USD rocznie. Według cytowanego Michaiła Perfiłowa z agencji Argus, PKN Orlen będzie dla ewentualnego rosyjskiego dostawcy przyszłościowym partnerem, odbierającym ropę po bardzo dobrej cenie. Warto zauważyć, że ta informacja pojawiła się dzień po porozumieniu podpisanym przez PGNiG i Gazprom w sprawie obniżki cen gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu