PKN Orlen chce, by KPWiG ustaliła, czy jest on spółką Skarbu Państwa

opublikowano: 15-04-2004, 12:57

ISB: Zarząd PKN Orlen SA zwrócił się do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) z pytaniem, czy Orlen jest nadal spółką Skarbu Państwa, podała spółka w komunikacie w czwartek.

“Zarząd PKN Orlen skierował do KPWiG zapytanie o status koncernu. Zwrócono się z prośbą o podanie wiążącej definicji pojęcia ‘spółka Skarbu Państwa’ i odpowiedź na pytanie, czy PKN Orlen jest taką spółką” – podał PKN Orlen w komunikacie.

Wobec niedawnej decyzji akcjonariuszy PKN Orlen – przy poparciu Skarbu Państwa – o wyborze na przewodniczącego rady nadzorczej reprezentanta akcjonariusza mniejszościowego, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), przy poparciu części ugrupowań opozycyjnych, złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Zbigniewa Kaniewskiego.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen wybrało 8 kwietnia Jana Wagę, związanego z Kulczyk Holding i tym samym prywatnym akcjonariuszem mniejszościowym Janem Kulczykiem, na przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen. Za powołaniem Wagi oddano 191,2 mln głosów, a przeciwko – 7,2 mln z ogólnej liczby 253,8 mln głosów. Kulczyk posiada formalnie 5,6% akcji PKN Orlen.

Kaniewski zapowiadał przed WZ Orlenu, że Skarb Państwa będzie bronił swojej pozycji w spółce, wycofując się jednocześnie z projektowanych zmian w statucie spółki. Zaproponowane zmiany znosiłyby uprzywilejowaną pozycję Skarbu Państwa poprzez podniesienie limitu do wykonywania praw z posiadanych akcji do 20% głosów wobec wcześniej ustalonego progu 10%.

Zmiany zaproponował zarząd PKN Orlen, motywując je koniecznością dostosowania polskiego prawa do norm UE oraz opiniami prawnymi. Mówiły one o tym, że obecny statut spółki nie chroni jej przed wrogim przejęciem, ponieważ nowy kodeks spółek handlowych, obowiązujący od początku 2004 roku, zrównuje prawa akcjonariuszy.

Ostatecznie na WZ Orlenu 8 kwietnia nie głosowano zmian w statucie spółki. (ISB)

mk/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen chce, by KPWiG ustaliła, czy jest on spółką Skarbu Państwa