PKN Orlen chce odkupić akcje Ceskiej Rafinerskiej od ConocoPhillips

11-04-2007, 09:45

PKN Orlen jest zainteresowany zakupem pakietu 16,3% akcji Ceskiej Rafinerskiej od amerykańskiego koncernu ConocoPhillips, poinformował prezes płockiego koncernu Piotr Kownacki.

Orlen obecnie posiada 51% akcji czeskiej firmy poprzez swoją spółkę Unipetrol i ma prawa pierwokupu do pakietów należących do innych akcjonariuszy Ceskiej Rafinerskiej.

"Nie jest tajemnicą, że koncern amerykański ConocoPhillips zamierza sprzedać swój pakiet akcji w firmie Ceska Rafinerska. Unipetrol, którego jesteśmy głównym udziałowcem, jest nimi zainteresowany. To dla nas bardzo ważna transakcja" - powiedział Kownacki w wywiadzie dla środowej "Rzeczpospolitej".

Prezes dodał, że "nie wyobraża sobie", by do akcjonariatu czeskiej spółki wszedł nowy inwestor, choć ostatnio zainteresowanie nabycie akcji Ceskiej rafinerskiej od ConocoPhillips zgłaszał rosyjski koncern Łukoil. Rosyjska firma kupiła już od amerykańskiego koncernu m.in. sieć stacji paliw w Polsce.

"Nawet jeśli Unipetrol nie kupi wszystkich akcji od Conoco, to przynajmniej jej część, ale też nie zgodzimy się na odsprzedanie pozostałych akcji rosyjskiemu koncernowi, choć oczywiście nic przeciwko niemu nie mamy" - powiedział Kownacki.

Prezes wyjaśnił, że PKN Orlen chce zwiększyć udziały w Ceskiej Rafinerskiej, aby wzmocnić swój wpływ na decyzje.

"Niestety, nasze interesy w tej firmie nie są zbieżne z interesami dwóch pozostałych udziałowców. Chcemy, by się rozwijała, zwiększyła przerób, a oni chcą utrzymać status quo. I nie dziwimy się temu, bo na przykład dla Shella Ceska Rafinerska ma znaczenie niewielkie" - powiedział Kownacki.

Po 16,3% akcji Ceskiej Rafinerskiej mają koncerny Eni i Shell. Spółka ma dwie rafinerie: w Litwinowie i Kralupach. ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen chce odkupić akcje Ceskiej Rafinerskiej od ConocoPhillips