PKN Orlen chce pełnego ujawnienia umów z Agrofertem ws. Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 18:31

PKN Orlen nie otrzymał dotychczas od Agrofert Holding zgody na ujawnienie umów nt. aktywów Unipetrolu i opublikowanie pełnej ich treści, m.in. na giełdach papierów wartościowych w Warszawie i Londynie - poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu.

PKN Orlen nie otrzymał dotychczas od Agrofert Holding zgody na ujawnienie umów nt. aktywów Unipetrolu i opublikowanie pełnej ich treści, m.in. na giełdach papierów wartościowych w Warszawie i Londynie - poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu. Podkreślono, iż PKN Orlen chce pełnego, a nie częściowego ujawnienia wszystkich dokumentów związanych ze sprawą.

    "Niestety do tej pory PKN Orlen nie uzyskał zgody Agrofert Holding na ujawnienie szczegółów zawartych umów, pomimo że o taką zgodę wystąpił już w czerwcu 2005 roku; 7 września raz jeszcze wystąpił z wnioskiem o kontrasygnatę dokumentu zezwalającego na ujawnienie nie tylko części, ale całej treści umów, listów intencyjnych oraz umów towarzyszących związanych z umową, dotyczącą sprzedaży przez PKN Orlen na rzecz Agrofert Holding części aktywów Unipetrol" - podał w komunikacie płocki koncern. PKN Orlen podkreślił, iż sam na prośbę Agrofert Holding wyraził zgodę "na ujawnienie poufnych informacji związanych z częściami umów".

    We wtorek Agrofert Holding upublicznił szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, jakie zawarł 2 lata temu z PKN Orlen. Według upublicznionych informacji, czeski koncern chemiczny zgodził się 2 lata temu na zakup od płockiego koncernu pewnych aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro, w tym 50 proc. spółki Agrobohemia AS za 12,1 mln euro, 38,8 proc. Aliachem AS za 6,1 mln euro i Kaucuk AS za 57,9 mln euro. PKN Orlen był gotów sprzedać też 60 proc. Paramo AS za 3,6 mln euro i 40 proc. Chemopetrol za 23,3 mln euro.

    "PKN Orlen nadal podtrzymuje wniosek do Agrofertu o kontrasygnatę dokumentu zezwalającego na ujawnienie całej treści umów, listów intencyjnych oraz umów towarzyszących związanych z umową dotyczącą sprzedaży przez PKN Orlen na rzecz Agrofert Holding części aktywów Unipetrol" - podał płocki koncern w stanowisku przesłanym PAP. Podkreślono w nim, że upublicznienie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą "będzie świadczyło o dobrych intencjach i chęci zachowania pełnej przejrzystości w stosunku do uczestników rynku".

    "PKN Orlen pragnie podkreślić, że opublikowanie przez Agrofert tylko części umów nie daje pełnego obrazu i informacji o zawartości umów i może powodować mylne interpretacje"- napisano w oświadczeniu płockiego koncernu, ustosunkowującym się do wtorkowych informacji Agrofertu. PKN Orlen zaznaczył, iż natychmiast po otrzymaniu od Agrofertu prośby "o wyrażenie zgody na ujawnienie części informacji związanych z umowami" koncern takiej zgody udzielił "w zakresie odpowiadającym prośbie Agrofertu". Z kolei sam Agrofert - jak podał PKN Orlen - przesłał faksem do płockiej spółki "zgodę na ujawnienie tylko części umów, w takim zakresie w jakim Agrofert ustalił, krótko przed organizowanym przez siebie spotkaniem z mediami w dniu 13 września".

    "Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży Agrofertowi spółek chemicznych możliwe, że do końca roku może dojść do arbitrażu" - powiedział we wtorek prezes Agrofertu Andrej Babis. Dodał, że PKN Orlen miał do 9 września zapłacić odszkodowanie 77,3 mln euro, gdyby do tego czasu nie doszło do sprzedaży chemicznych spółek. "PKN Orlen nie zapłacił. W tej sytuacji zasadniczo udziela się dodatkowego terminu na uregulowanie należności, potem możliwy jest spór" - oświadczył. 

    PKN Orlen nie podał we wtorek, czy i w jaki sposób zamierza wywiązać się z umów zawartych z Agrofertem.

    W ubiegłym tygodniu płocki koncern wyraził zgodę na pełne ujawnienie umowy zawartej z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej w czerwcu 2004 roku, dotyczącej zakupu 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Jak wyjaśnił wówczas, rezerwy dotyczą umów zawartych przez poprzedni zarząd płockiego koncernu w latach 2003 i 2004. Na ich podstawie PKN Orlen zobowiązał się do sprzedaży części aktywów Unipetrolu - Agrofert miał kupić spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips miał nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi groziłyby sankcje finansowe.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji. Czeskiego Unipetrolu w maju tego roku - wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen chce pełnego ujawnienia umów z Agrofertem ws. Unipetrolu