PKN Orlen chce pełnego ujawnienia umów z Agrofertem ws. Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 18:31

PKN Orlen nie otrzymał dotychczas od Agrofert Holding zgody na ujawnienie umów nt. aktywów Unipetrolu i opublikowanie pełnej ich treści, m.in. na giełdach papierów wartościowych w Warszawie i Londynie - poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu.

PKN Orlen nie otrzymał dotychczas od Agrofert Holding zgody na ujawnienie umów nt. aktywów Unipetrolu i opublikowanie pełnej ich treści, m.in. na giełdach papierów wartościowych w Warszawie i Londynie - poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu. Podkreślono, iż PKN Orlen chce pełnego, a nie częściowego ujawnienia wszystkich dokumentów związanych ze sprawą.

    "Niestety do tej pory PKN Orlen nie uzyskał zgody Agrofert Holding na ujawnienie szczegółów zawartych umów, pomimo że o taką zgodę wystąpił już w czerwcu 2005 roku; 7 września raz jeszcze wystąpił z wnioskiem o kontrasygnatę dokumentu zezwalającego na ujawnienie nie tylko części, ale całej treści umów, listów intencyjnych oraz umów towarzyszących związanych z umową, dotyczącą sprzedaży przez PKN Orlen na rzecz Agrofert Holding części aktywów Unipetrol" - podał w komunikacie płocki koncern. PKN Orlen podkreślił, iż sam na prośbę Agrofert Holding wyraził zgodę "na ujawnienie poufnych informacji związanych z częściami umów".

    We wtorek Agrofert Holding upublicznił szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, jakie zawarł 2 lata temu z PKN Orlen. Według upublicznionych informacji, czeski koncern chemiczny zgodził się 2 lata temu na zakup od płockiego koncernu pewnych aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro, w tym 50 proc. spółki Agrobohemia AS za 12,1 mln euro, 38,8 proc. Aliachem AS za 6,1 mln euro i Kaucuk AS za 57,9 mln euro. PKN Orlen był gotów sprzedać też 60 proc. Paramo AS za 3,6 mln euro i 40 proc. Chemopetrol za 23,3 mln euro.

    "PKN Orlen nadal podtrzymuje wniosek do Agrofertu o kontrasygnatę dokumentu zezwalającego na ujawnienie całej treści umów, listów intencyjnych oraz umów towarzyszących związanych z umową dotyczącą sprzedaży przez PKN Orlen na rzecz Agrofert Holding części aktywów Unipetrol" - podał płocki koncern w stanowisku przesłanym PAP. Podkreślono w nim, że upublicznienie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą "będzie świadczyło o dobrych intencjach i chęci zachowania pełnej przejrzystości w stosunku do uczestników rynku".

    "PKN Orlen pragnie podkreślić, że opublikowanie przez Agrofert tylko części umów nie daje pełnego obrazu i informacji o zawartości umów i może powodować mylne interpretacje"- napisano w oświadczeniu płockiego koncernu, ustosunkowującym się do wtorkowych informacji Agrofertu. PKN Orlen zaznaczył, iż natychmiast po otrzymaniu od Agrofertu prośby "o wyrażenie zgody na ujawnienie części informacji związanych z umowami" koncern takiej zgody udzielił "w zakresie odpowiadającym prośbie Agrofertu". Z kolei sam Agrofert - jak podał PKN Orlen - przesłał faksem do płockiej spółki "zgodę na ujawnienie tylko części umów, w takim zakresie w jakim Agrofert ustalił, krótko przed organizowanym przez siebie spotkaniem z mediami w dniu 13 września".

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    "Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży Agrofertowi spółek chemicznych możliwe, że do końca roku może dojść do arbitrażu" - powiedział we wtorek prezes Agrofertu Andrej Babis. Dodał, że PKN Orlen miał do 9 września zapłacić odszkodowanie 77,3 mln euro, gdyby do tego czasu nie doszło do sprzedaży chemicznych spółek. "PKN Orlen nie zapłacił. W tej sytuacji zasadniczo udziela się dodatkowego terminu na uregulowanie należności, potem możliwy jest spór" - oświadczył. 

    PKN Orlen nie podał we wtorek, czy i w jaki sposób zamierza wywiązać się z umów zawartych z Agrofertem.

    W ubiegłym tygodniu płocki koncern wyraził zgodę na pełne ujawnienie umowy zawartej z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej w czerwcu 2004 roku, dotyczącej zakupu 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Jak wyjaśnił wówczas, rezerwy dotyczą umów zawartych przez poprzedni zarząd płockiego koncernu w latach 2003 i 2004. Na ich podstawie PKN Orlen zobowiązał się do sprzedaży części aktywów Unipetrolu - Agrofert miał kupić spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips miał nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi groziłyby sankcje finansowe.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji. Czeskiego Unipetrolu w maju tego roku - wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane