PKN Orlen ciągnie indeksy GPW na nowe szczyty

(Artur Szymański)
opublikowano: 15-09-2005, 12:46

Indeksy warszawskiej giełdy zyskują przed półmetkiem sesji, aczkolwiek tempo zwyżki nie jest imponujące. Przyzwoite są natomiast obroty, które po dwóch godzinach przekroczyły 250 mln zł. W znacznej mierze jest to zasługą handlu walorami PKN Orlen.

Indeksy warszawskiej giełdy zyskują przed półmetkiem sesji, aczkolwiek tempo zwyżki nie jest imponujące. Przyzwoite są natomiast obroty, które po dwóch godzinach przekroczyły 250 mln zł. W znacznej mierze jest to zasługą handlu walorami PKN Orlen.

WIG20 dotarł w pobliże poziomu 2400 pkt, co oznacza około 0,5-proc. zwyżkę w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Pomaga nam rynek węgierski gdzie BUX zyskuje przeszło 0,6 proc. Złoty umacnia się zarówno do euro jak i do dolara, co także jest korzystne z punktu widzenia giełdowych graczy.

Po wczorajszym pobiciu historycznego rekordu przez kurs PKN Orlen, można było obawiać się czy inwestorzy nie zdecydują się na realizację zysków. Okazało się jednak, że górę bierze pazerność i kurs rośnie jeszcze bardziej. Po południu akcje wyceniane są na około 62,5 zł, czyli ponad 1,5 proc. więcej niż wczoraj.

Spółka liczy, że do końca roku zapadną decyzje w sprawie sprzedaży 69 stacji benzynowych należących do Arala w Czechach. Erste Bank podniósł rekomendację dla PKN z „trzymaj” do „kupuj”. Cenę docelową podniesiono – uwaga – z 37,8 zł do 76,4 zł. Handel akcjami PKN-u sięga już 100 mln zł.

Drugą spółką w tej klasyfikacji jest Telekomunikacja z prawie 3-krotnie skromniejszymi obrotami. Inwestorzy nie rwą się jednak do kupna walorów telekomu, kurs utrzymuje się na wczorajszym poziomie. Około 25 października TP przedstawi strategię na kolejne lata, w tym plany dotyczące ewentualnego zakupu pozostałego pakietu 34 proc. udziałów w PTK Centertel od France Telecom.

Słabo radzą sobie banki. Z pięciu reprezentantów branży w indeksie WIG20 drożeje tylko BRE Bank i to przy mikroskopijnych obrotach 0,5 mln zł. Największe Pekao SA i PKO BP tracą niewiele, raptem po 0,3 proc., gorzej natomiast wygląda sytuacja Banku BPH, którego kurs traci ponad 1,5 proc., czyli najwięcej spośród komponentów indeksu blue chipów.

Najmocniej na rynku drożeją walory Ster-Projektu, który po wczorajszej sesji poinformował o podpisaniu z Hewlett-Packard Polska umowy o wartości 101,17 mln zł na utrzymanie i modyfikację części informatycznej Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (ZSZiK) dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Fatalną passę z wczoraj kontynuuje Elektrim. Po środowym spadku o ponad 8 proc., dziś walory spółki tracą już prawie 15 proc. Wczoraj obligatariusze zażądali natychmiastowego wykupy obligacji wartych obecnie wraz z odsetkami ponad 470 mln EUR. Zygmunt Solorz-Żak, przewodniczący rady nadzorczej Elektrimu i główny jego akcjonariusz zapowiedział, że Elektrim jest gotów spłacić zadłużenie wobec obligatariuszy 15 grudnia 2005 r., czyli w terminie wymagalności obligacji. AS

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane