PKN Orlen gotów na ewentualność dopłaty za akcje Unipetrolu

Internet Securities
08-09-2005, 11:42

PKN Orlen SA jest przygotowany na ewentualność dopłaty za 62,99% akcji czeskiej firmy paliwowo-chemicznej Unipetrol, jeśli po audycie tej spółki okaże się, że PKN Orlen musi dopłacić do 15% ceny za jej walory, wynika z deklaracji rzecznika płockiego koncernu Dawida Piekarza. PKN Orlen zapłacił dotychczas za swoją akwizycję w Czechach 1,56 mld zł.

PKN Orlen SA jest przygotowany na ewentualność dopłaty za 62,99% akcji czeskiej firmy paliwowo-chemicznej Unipetrol, jeśli po audycie tej spółki okaże się, że PKN Orlen musi dopłacić do 15% ceny za jej walory, wynika z deklaracji rzecznika płockiego koncernu Dawida Piekarza. PKN Orlen zapłacił dotychczas za swoją akwizycję w Czechach 1,56 mld zł.

„Proces dostosowywania ceny zakupu Unipetrolu jest w toku i powinien zakończyć się w okolicach października” – powiedział Piekarz w czwartek agencji ISB.

Rzecznik dodał, że z ewentualną dopłatą za walory Unipetrolu – przewidzianą w umowie nabycia akcji – PKN Orlen nie będzie miał żadnego problemu, ponieważ ma na ten cel przygotowane zarówno środki własne, jak i możliwości zewnętrznego finansowania.

„Mamy linie kredytowe przygotowane na Unipetrol. Poza tym Orlen ma tak niski współczynniki zadłużenia, że nie ma żadnego problemu z finansowaniem” – powiedział Piekarz.

„Wolimy zapłacić więcej za lepszą spółkę niż mniej za gorszą” – podkreślił.

Polski koncern podawał wcześniej, że fundusze niezbędne do nabycia akcji Unipetrolu, jej spółki zależnej Spolana oraz wierzytelności pochodzą ze środków własnych PKN Orlen w ok. 90% oraz aktualnie dostępnych limitów kredytów w ok. 10%.

W końcu sierpnia PKN Orlen otrzymał zgodę czeskiej Komisji Papierów Wartościowych na ogłoszenie wezwań na sprzedaż akcji Unipetrolu oraz jej dwóch spółek zależnych: Spolana i Paramo, do czego jest zobowiązany na mocy umowy zakupu akcji Unipetrolu.

PKN Orlen odnotował w pierwszej połowie 2005 roku 1.316,14 mln zł skonsolidowanego zysku wobec 880,24 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 10.158,65 mln zł wobec 8.581,05 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen gotów na ewentualność dopłaty za akcje Unipetrolu