PKN Orlen i KGHM prowadzą indeksy GPW w górę

(Artur Szymański)
opublikowano: 17-11-2005, 11:28

Początek czwartkowej sesji przynosi wreszcie długo oczekiwane wybicie WIG20 z dwutygodniowej konsolidacji. Powody do zadowolenia mają posiadacze akcji i gracze zajmujący długie pozycje na kontraktach terminowych, bowiem jest to wybicie górą.

Początek czwartkowej sesji przynosi wreszcie długo oczekiwane wybicie WIG20 z dwutygodniowej konsolidacji. Powody do zadowolenia mają posiadacze akcji i gracze zajmujący długie pozycje na kontraktach terminowych, bowiem jest to wybicie górą.

W pierwszych minutach sesji wydawało się, że powielony zostanie scenariusz „przerabiany” przez ostatnie trzy dni. WIG20 dotknął bowiem górnego ograniczenia konsolidacji 2410-70 i odbił się od niego w dół. Tym razem jednak kupujący nie spasowali tak łatwo, natomiast zebrawszy siły zaatakowali ponownie. Tym razem skutecznie skutkiem czego WIG20 wyszedł ponad 15 pkt wyżej.

Wybiciu towarzyszą zwiększone obroty, choć nie są jakieś specjalnie wielkie. Po dwóch godzinach sesji handel akcjami spółek z WIG20 wyraża się kwotą 270 mln zł. To więcej niż w poprzednich dniach o tej porze. Na rynku terminowym spada liczba otwartych pozycji a wartość kontraktów rośnie. Oznacza to ewakuację posiadaczy krótkich pozycji, którzy uświadamiają sobie, że błędnie obstawiali kierunek wybicia konsolidacji.

Najmocniej na korzyść rynku pracują spółki surowcowe. Mocno w górę ciągną Lotos i PKN Orlen, na akcjach drugiej ze spółek obserwujemy najwyższe na giełdzie obroty, już około 80 mln zł. Kolejny udany dzień mają akcjonariusze KGHM, któremu sprzyja poprawienie rekordu notowań miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali. W zwyżce jak na razie nie biorą udziału banki, kursy PKO BP i Pekao SA pozostają na wczorajszych poziomach.

Historyczny dołek pogłębia kurs Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Spółka zakomunikował dziś, że do dymisji z pełnionej funkcji z dniem 1 stycznia 2006 r. podał się prezes Marek Kossowski. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało jeszcze przed wyborami, że będzie dążyło do jego odwołania, zarzucając mu rzekome niewłaściwe przygotowanie oferty publicznej spółki. Walne zgromadzenie spółki, które zajmie się zmianami we władzach spółki odbędzie się 12 grudnia.

W gronie firm mniejszej kapitalizacji, po dwóch dniach realizacji zysków do wzrostu powraca kurs akcji oraz PDA Jago. Wczorajszy spadek odreagowuje też Swarzędz. O 10 proc. przy wysokich obrotach 10 mln zł zwyżkuje Próchnik. Od początku listopada kurs poszedł w górę już o ponad 52 proc. Natomiast Gant i Wandalex, które wczoraj mocno drożały, dziś oddają środowy dorobek.

Dziś przypada pierwszy dzień notowań akcji Cersanitu po dokonanym splicie. W związku z tym giełda wyznaczyła kurs odniesienia dla akcji spółki na 12,90 zł. Nie mają więc powodów do niepokoju inwestorzy obserwujący blisko 90-proc. spadek notowań producenta wyposażenia łazienek. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane