PKN Orlen i Zorlu Group złożyły ofertę na 51 proc. akcji tureckiego Tupras

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-09-2005, 18:01

Konsorcjum PKN Orlen i Zorlu Group złożyło w piątek ofertę na zakup 51 proc. akcji tureckiej spółki Tupras, będących w posiadaniu Tureckiej Agencji Prywatyzacji - poinformowało PAP w komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu.

Konsorcjum PKN Orlen i Zorlu Group złożyło w piątek ofertę na zakup 51 proc. akcji tureckiej spółki Tupras, będących w posiadaniu Tureckiej Agencji Prywatyzacji - poinformowało PAP w komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu.

    Turpas to właściciel rafinerii Izmit, Izmir, Kirikkale i Barman o łącznych zdolnościach przerobu około 28 mln ton ropy rocznie oraz kompleksu petrochemicznego Korfez. Według analityków, szacunkowa wartość oferowanego większościowego pakietu akcji spółki to 1,8 mld USD.  

    W wydanym komunikacie płocki koncern zastrzegł, iż w związku z trwającą procedurą prywatyzacyjną Tupras, nie będzie udzielał żadnych informacji nt. wartości złożonej oferty.

    PKN Orlen i Zorlu Group w konsorcjum utworzonym do prywatyzacji Tupras posiadają po 50 proc. udziałów. Zgodnie z oficjalną informacją, przekazaną przez turecką Radę Rynku Kapitałowego, przejęcie 51 proc. udziałów w Tupras nie niesie obowiązku ogłoszenia publicznego wezwania na pozostałe akcje znajdujące się w obrocie publicznym.

    "W swojej nowej strategii, przedstawionej w lutym bieżącego roku, PKN Orlen zakomunikował, iż poszukiwanie i analiza możliwości ekspansji na atrakcyjne rynki regionalne będzie jednym ze sposobów zwiększenia wartości dla akcjonariuszy. Tupras ze znaczącym potencjałem wzrostu wartości doskonale wpisuje się w tę strategię" - podał w komunikacie płocki koncern. Podkreślono w nim, iż w obszarze prowadzonej działalności rafineryjnej Tupras zajmuje "pozycję lidera na dużym i dynamicznie rozwijającym się rynku, dostosowującym swoje standardy do poziomu UE".

    PKN Orlen zapewnił, iż dokonał szczegółowej analizy nabycia akcji Tupras, m.in. w ramach procesu due diligence przeprowadzonego w tureckiej spółce. "Jednym z kluczowych elementów analizy każdej inwestycji jest ocena rynku, w którego realiach będzie ona realizowana. W takim ujęciu turecki rynek paliwowy należy uznać za bardzo atrakcyjny, łączący w sobie zalety dużego potencjału wzrostu z wielkością samego rynku" - oznajmił płocki koncern.  

    Według płockiego koncernu, partnerstwo w konsorcjum z Zorlu Group istotnie zwiększa atrakcyjność inwestycyjną złożonej oferty na Tupras.

    Zorlu Group jest jednym z największych i najbardziej znaczących holdingów branży przemysłowej, finansowej i technologicznej w Turcji. W jego skład wchodzi ponad 40 spółek działających w wielu dziedzinach przemysłu, gdzie zatrudnionych jest 16 tys. pracowników. Kontrolę nad Zorlu Group sprawuje rodzina Zorlu. 

     Dwoma najważniejszymi podmiotami Grupy Zorlu są Vestel Electronics, czołowy europejski producent branży elektronicznej, oraz Deniz Bank, jedenasty pod względem wielkości bank w Turcji, którego aktywa wyceniane są na około 6 mld USD.  

    "W konsorcjum z Zorlu Group, PKN Orlen widzi szereg korzyści. Zmniejszone zostaje nie tylko zaangażowanie finansowe konieczne do przeprowadzenia transakcji, ale Koncern zyskuje również partnerstwo z podmiotem dogłębnie znającym realia tureckie, zdolnym do współzarządzania aktywami branży rafineryjnej. Ponadto Grupa Zorlu, jako zwycięzca poprzedniej prywatyzacji, unieważnionej następnie wyrokiem sądu, posiada szeroką wiedzę na temat Tupras" - podkreślono w komunikacie płockiego koncernu.

    Zysk netto Tupras wzrósł w drugim kwartale 2005 roku o 54 proc., do 250 mln lirów tureckich - według obecnej ceny akcji, cały kompleks rafineryjny wart jest 5,3 mld lirów, czyli 3,9 mld USD.  

    Pod koniec maja tego roku PKN Orlen przejął 62,99 proc, akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol. Dotychczas wielokrotnie płocki koncern wyrażał zainteresowanie potencjalnym inwestycjami w sektorze paliwowym na Bałkanach i w krajach nadbałtyckich, w tym litewską rafinerią Możejki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu