PKN Orlen ma elektroniczny system monitoringu emisji CO2

DI, PAP
opublikowano: 17-02-2012, 13:23

W zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, uruchomiony został system informatyczny przeznaczony do monitorowania, raportowania i prognozowania emisji dwutlenku węgla (CO2).

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, systemem zostały objęte instalacje rafineryjne, elektrociepłownia oraz jedna z największych instalacji części petrochemicznej - Olefiny II.

PKN Orlen zapowiedział, że od 2013 r. system monitoringu emisji CO2 obejmie pozostałe instalacje części petrochemicznej zakładu głównego w Płocku. Planowane jest też wdrożenie systemu w zagranicznych spółkach z grupy PKN Orlen - Orlen Lietuva i Unipetrol.

"Uruchomienie aplikacji do bilansowania emisji CO2 wzmocni kontrolę, zapewni wiarygodność i bezpieczeństwo danych oraz umożliwi przyłączenie kolejnych uczestniczących w systemie instalacji, zarówno tych działających w kraju, jak i w naszych zakładach funkcjonujących na Litwie, czy w Czechach - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, Piotr Wielowieyski, pełniący obowiązki członka zarządu spółki ds. petrochemii.

Wielowieyski podkreślił, że PKN Orlen ma świadomość potencjalnego wpływu swej produkcji na środowisko naturalne, dlatego "bardzo dużą wagę przywiązuje do zachowania zasad zrównoważonego rozwoju". "Nieustannie pracujemy nad minimalizowaniem wpływu na otoczenie i inwestujemy w najnowocześniejsze technologie oraz narzędzia" - zapewnił.

Według PKN Orlen, ważnym celem wdrożonego systemu monitoringu CO2 jest m.in. "minimalizacja ryzyka przy podejmowaniu decyzji związanych z obrotem uprawnieniami i aktywnym uczestnictwem we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, stanowiącym ekonomiczny instrument ograniczania emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym".

Uruchomiony w zakładzie produkcyjnym w Płocku system umożliwia określanie bieżącej wielkości emisji CO2 z instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji, a także sporządzanie prognoz emisji w oparciu o plany wielkości produkcji oraz przewidywaną strukturę zużycia paliw i surowców. System - jak poinformował płocki koncern - ułatwia też tworzenie raportów i zestawień obejmujących informacje o wielkości emisji w danych przedziałach czasowych.

PKN Orlen podał, że planowanie wielkości emisji umożliwi szacowanie kosztów z tym związanych, co z kolei będzie kolejną ważną informacją umożliwiającą podejmowanie decyzji związanych z kierunkiem rozwoju zakładu. System posiada również funkcję tworzenia raportu dla niezależnych weryfikatorów, którzy oceniają zgodność zawartych danych ze stanem faktycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane