PKN Orlen ma zgodę KE na przejęcie litewskiej rafinerii Możejki

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 07-11-2006, 18:55

Uzyskanie zgody KE, to ostatni warunek związany z kupnem przez PKN Orlen litewskiej rafinerii.

Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek przejęcie przez PKN Orlen litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki). Uzyskanie zgody KE, to ostatni warunek związany z kupnem przez PKN Orlen litewskiej rafinerii.

Warunek ten był zastrzeżony w umowach podpisanych na przełomie maja i czerwca tego roku, dotyczących zakupu przez PKN Orlen strategicznego pakietu akcji Możejek od Yukos International UK B.V. - 53,70 proc. za kwotę 1,49 mld USD - oraz od rządu Litwy - 30,66 proc. za ponad 852 mln USD.

Wcześniej płocki koncern uzyskał zgody na przeprowadzenie tej transakcji z organów antymonopolowych USA i Ukrainy - zgody wymagane były ze względu na wielkość eksportu litewskiej rafinerii do obu krajów.

Przejęcie ponad 84 proc. akcji Możejek przez PKN Orlen to największa polska inwestycja zagraniczna i jedna z największych w ostatnich latach akwizycja w Europie Środkowo-Wschodniej.

Po zamknięciu transakcji powstanie największy w regionie koncern rafineryjno-petrochemiczny z możliwością przerobu ropy naftowej po połączeniu na poziomie 31,7 mln ton rocznie, dysponujący łącznie 2.732 stacjami paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie. Połączony podmiot będzie potencjalnie największym w Europie importerem rosyjskiej ropy naftowej.

Według zapisów umów, po zakończeniu transakcji w posiadaniu rządu Litwy pozostanie 10 proc. akcji Możejek - władze Litwy otrzymały 5- letnią opcję sprzedaży tego pakietu na rzecz PKN Orlen z zastrzeżeniem, iż jeśli opcja ta zostanie wykonana w ciągu pierwszych 3 lat cena oferowana za ten pakiet wyniesie 284 mln USD, a w ciągu dwóch kolejnych lat 278 mln USD.

PKN Orlen od momentu podpisania umów z Yukos International UK B.V oraz z rządem Litwy deklarował chęć jak najszybszego sfinalizowania transakcji najpóźniej do końca I kwartału 2007 roku, uznając jednocześnie za bardzo prawdopodobne, że może się to stać jeszcze w tym roku.

We wtorkowym wywiadzie dla Litewskiego Radia premier Litwy, Gediminas Kirkilas powiedział, że po uzyskaniu zgody KE na ostateczny zakup akcji Możejek przez PKN Orlen, do zakończenia transakcji pozostanie praktycznie kilka tygodni.

PKN Orlen już wcześniej uzgodnił z bankami najważniejsze warunki umowy dotyczącej finansowania zakupu większościowego pakietu akcji Możejek. Umowa miała zostać podpisana 18 października, ale z powodu pożaru w Możejkach, płocki koncern przedłużył z bankami do końca listopada okres, w który może tę umowę ostatecznie zawrzeć. Pożar w litewskiej rafinerii wybuchł 12 października; jego przyczyny bada specjalna komisja, straty szacowane są nawet na 48 mln USD.

Jak poinformował ostatnio w wywiadzie dla "Orlen Ekspresu", wewnętrznej gazety PKN Orlen, członek zarządu ds. finansowych Paweł Szymański, płocki koncern na sfinalizowanie zakupu akcji Możejek będzie musiał zaciągnąć 1,6 mld euro dodatkowego kredytu - z tej kwoty około 800 mln euro stanowić ma kredyt konsorcjalny, a pozostałe 800 mln euro zapewnione zostanie poprzez tzw. finansowanie pomostowe. Dodał, iż pierwsza część to kredyt pięcioletni, a druga roczny, co oznacza, że płocki koncern będzie musiał zrefinansować ten kredyt poprzez emisję obligacji na rynku europejskim.

PKN Orlen informował wcześniej, że na sfinansowanie zakupu akcji Możejek wyda ze środków własnych 300 mln USD, które posiada w gotówce oraz 800 mln USD w otwartej już linii kredytowej.

Rafineria Możejki jest największą rafinerią w krajach nadbałtyckich o maksymalnym przerobie w wysokości 10 mln ton ropy naftowej rocznie. Po lipcowej awarii rosyjskiego rurociągu "Drużba", do pozyskania surowca wykorzystywany jest - należący do rafinerii - terminal morski w Butyndze nad Morzem Bałtyckim. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu