PKN Orlen miał rekordowy zysk w II kwartale

Łukasz Pawłowski, Krzysztof Grad
opublikowano: 13-08-2004, 11:02

Skonsolidowany zysk netto PKN Orlen w II kwartale 2004 r., według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, wzrósł do rekordowego poziomu 668 mln zł. Przed rokiem zysk wynosił 160 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Jest to największy w historii wynik kwartalny spółki, zdecydowanie wyższy od oczekiwań analityków, którzy szacowali, że w drugim kwartale PKN Orlen będzie miał około 500 mln zł zysku netto.

Rekordowy zysk płockiego koncernu paliwowego był możliwy głównie dzięki wysokim cenom ropy. Jednak w następnych kwartałach z uwagi na spadające marże rafineryjne, wynik ten może być trudny do powtórzenia.

Przychody ze sprzedaży PKN Orlen w II kwartale 2004 r. wzrosły do 7,4 mld zł z 5,9 mld zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 737 mln zł ze 175 mln zł przed rokiem.

Po sześciu miesiącach tego roku grupa zanotowała 1,06 mld zł zysku netto, 1,2 mld zł zysku operacyjnego przy 13,7 mld zł przychodów.

Według spółki, poza dobrą koniunkturą w branży paliwowo-petrochemicznej, duży wpływ na osiągnięty wynik w II kwartale miała także realizacja programu redukcji kosztów, przy jednoczesnych wzrostach zysku w poszczególnych obszarach funkcjonowania spółki.

Podobnego zdania są analitycy.

"W zasadzie po pół roku spółka ma wynik taki, jaki osiągnęła w całym zeszłym roku. Perspektywy na III kwartał są również dobre, a jest to zazwyczaj najlepszy kwartał dla spółki" - powiedział PAP Michał Mierzwa z Erste Securities.

Zaznaczył, że wysokie ceny paliw mogą również spowodować wstrzymanie popytu, jednak z drugiej strony wraz ze wzrostem gospodarczym konsumpcja energii i paliw rośnie.

W II kwartale PKN Orlen udało się zredukować koszty o 163 mln zł. W całym 2004 r. oszczędności w tym programie mają sięgnąć 450 mln zł. Łącznie w pierwszej połowie roku redukcja kosztów wyniosła 306 mln zł.

Spółka poinformowała, że największe oszczędności zanotowano w obszarze produkcji i technologii (64 mln zł) oraz logistyki (42 mln zł) w samym drugim kwartale.

"Spółka konsekwentnie tnie koszty, zrealizowała już ponad 50 proc. planu na ten rok, co należy przywitać z dużym entuzjazmem, zwłaszcza, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w spółce, czyli zamieszanie wokół zarządu, co mogło rodzić obawy, że spółka nie będzie w stanie konsekwentnie realizować planu" - powiedział Mierzwa.

Po publikacji danych finansowych koncernu, analitycy przewidują umiarkowany wzrost kursu akcji PKN Orlen.

"Spodziewałbym się umiarkowanie pozytywnej reakcji inwestorów. Wzrosty mogą być dość ostrożne, w granicach 1-3 proc. Jednak będą one choćby ze względu na to, że można się spodziewać większej dywidendy w przyszłym roku" - powiedział Flawiusz Pawluk z CA IB.

W piątek o godzinie 10.17 za akcje PKN Orlen płacono 29,80 zł po wzroście o 0,67 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Pawłowski, Krzysztof Grad

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen miał rekordowy zysk w II kwartale