PKN Orlen może zakończyć przejmowanie Możejek w 2007 r.

Internet Securities
25-05-2006, 09:23

Jeśli PKN Orlen ostatecznie uzgodni warunki przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, to zamknięcie tej transakcji zajmie kilka miesięcy i może zakończyć się w przyszłym roku, zapowiedział prezes Orlenu Igor Chalupec.

Jeśli PKN Orlen ostatecznie uzgodni warunki przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, to zamknięcie tej transakcji zajmie kilka miesięcy i może zakończyć się w przyszłym roku, zapowiedział prezes Orlenu Igor Chalupec.

„Nie możemy mówić o szczegółach, ale na przejęcie Możeikiu Nafta potrzeba na pewno kilku miesięcy, więc transakcja może zakończyć się w przyszłym roku” – powiedział Chalupec w wywiadzie dla czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

Prezes odmówił potwierdzenia, ze uzgodniono już wszystkie warunki transakcji, nie chciał też komentować nieoficjalnych informacji o tym, że cena za pakiet ok. 93% akcji jedynej litewskiej rafinerii wyniesie ok. 2,5 mld USD.

We wtorek premier Litwy Algirdas Brazauskas ogłosił, że PKN Orlen uzgodnił z rosyjskim koncernem Jukos umowę zakupu 53% akcji Możejek, a jej podpisanie może nastąpić w ciągu kilku dni. PKN Orlen ma objąć także pakiet 40% akcji Możejek znajdujący się w posiadaniu litewskiego rządu.

Do finalizacji transakcji może dojść nawet w najbliższy piątek, ponieważ przestanie wówczas obowiązywać zakaz sprzedaży akcji Możejek będących w posiadaniu Jukosa, jaki wydał amerykański sąd.

W końcu kwietnia zarząd PKN Orlen zapowiedział, że zaproponuje akcjonariuszom przeznaczenie 76% zysku za 2005 rok na wypłatę dywidendy, co dałoby wypłatę w wysokości 4,50 zł na akcję, ale w przypadku sukcesu w staraniach o przejęcie Możejek będzie wnioskował o niewypłacanie dywidendy za 2005 rok.

PKN Orlen miał po audycie 2.527,21 mln zł zysku netto w 2005 roku wobec 2.117,17 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 22.789,11 mln zł wobec 18.938,79 mln zł rok wcześniej. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen może zakończyć przejmowanie Możejek w 2007 r.