PKN Orlen nie ma potwierdzenia o wystąpieniu do arbitrażu przez Agrofert

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 13:37

PKN Orlen nie otrzymał oficjalnego potwierdzenia o złożeniu przez czeski Agrofert Holding pozwu arbitrażowego z żądaniem wypłacenia przez płocki koncern kary umownej w wysokości 77 mln euro - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy spółki Dawid Piekarz.

PKN Orlen nie otrzymał oficjalnego potwierdzenia o złożeniu przez czeski Agrofert Holding pozwu arbitrażowego z żądaniem wypłacenia przez płocki koncern kary umownej w wysokości 77 mln euro - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy spółki Dawid Piekarz.

    Informację o złożeniu przez Agrofert do arbitrażu pozwu przeciwko PKN Orlen podały czeskie media w niedzielę wieczorem.

    W latach 2003 i 2004 poprzedni zarząd płockiego koncernu podpisał umowy, w których zobowiązał się do sprzedaży części aktywów czeskiego Unipetrolu dwóm podmiotom: Agrofert miałby kupić spółki związane z produkcją rolną, a amerykański ConocoPhilips miałby nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych Benzina. Niewykonanie tych umów zagrożone jest karami umownymi.

    "Obie umowy z Agrofert Holding i ConocoPhilips objęte są klauzulą tajności. Dotychczas nie mamy oficjalnego potwierdzenia o złożeniu do arbitrażu pozwu przez Agrofert" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prasowy PKN Orlen. Dodał, że w sprawie umowy z ConocoPhilips nadal prowadzone są negocjacje.

    We wrześniu tego roku Agrofert Holding upublicznił niektóre szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, jakie zawarł z PKN Orlen. Według tych informacji, czeski koncern chemiczny, zgodził się na zakup od płockiego koncernu aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro.

    Upubliczniając niektóre dane umowy, szef Agrofertu Andrej Babis zapowiadał, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży spółek chemicznych, "możliwe, że do końca roku może dojść do arbitrażu". Ujawnił też wtedy, że PKN Orlen miał do 9 września zapłacić odszkodowanie 77,3 mln euro, gdyby do tego czasunie doszło do sprzedaży chemicznych spółek.

    "PKN Orlen nie zapłacił. W tej sytuacji zasadniczo udziela się dodatkowego terminu na uregulowanie należności, potem możliwy jest spór" - oświadczył wówczas Babis.

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Część analityków odebrała informację o utworzeniu przez płocki koncern rezerwy jako zapowiedź wycofania się przez płocki koncern z wcześniejszych umów.

    Kilka tygodni później płocki koncern wyraził zgodę na pełne ujawnienie umowy zawartej z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej w czerwcu 2004 roku, dotyczącej zakupu 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol. Sprawę przejęcia akcji Unipetrolu i związanych z tym umów bada krakowska prokuratura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen nie ma potwierdzenia o wystąpieniu do arbitrażu przez Agrofert