PKN Orlen oczekuje poprawy wyników w II kw. 2006 r.

Internet Securities
15-05-2006, 14:08

Wyniki finansowe PKN Orlen SA w II kwartale 2006 roku powinny być lepsze niż w I kwartale, gdyż poprawiły się czynniki makroekonomiczne w otoczeniu spółki, poinformował w poniedziałek Paweł Szymański, członek zarządu firmy odpowiedzialny za finanse.

Wyniki finansowe PKN Orlen SA w II kwartale 2006 roku powinny być lepsze niż w I kwartale, gdyż poprawiły się czynniki makroekonomiczne w otoczeniu spółki, poinformował w poniedziałek Paweł Szymański, członek zarządu firmy odpowiedzialny za finanse.

„Drugi kwartał powinien być lepszy, jeśli chodzi o nasze wyniki, gdyż widać wyraźną poprawę czynników makroekonomicznych” – powiedział Szymański podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes dodał, że obecnie średnia marży rafineryjnej wynosi 3,92 USD za baryłkę, a średnia dyferencjału ropy Ural/Brent ponad 5,6 USD.

„Jest to znacząco więcej, niż było to w pierwszym kwartale 2006” – podkreślił.

Szymański powiedział, że marża wynosiła w pierwszym kwartale niecałe 2,6 USD, a dyferencjał 3,6 USD.

„Były to bardzo niekorzystne poziomy, które spowodowały, że wynik finansowy w pierwszym kwartale nie był tak dobry, jak w roku poprzednim” – powiedział.

Wcześniej w poniedziałek koncern podał, że miał 364,98 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2006 roku wobec 667,53 mln zł zysku rok wcześniej.

Jest to wynik gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 451 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 388-523 mln zł.

Szymański przypomniał, że plan finansowy Orlenu zakłada średnioroczny dyferencjał wynoszący 3,5 USD, a marżę - 5,33 USD.

„Gdyby marża i dyferencjał ukształtowały się na średnich poziomach wydaje się, że nie ma zagrożeń co do prognoz, które podawaliśmy przy okazji prezentacji wyników za czwarty kwartał” – powiedział Szymański.

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował wówczas, że w 2006 roku zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) będzie wyższy o ponad 15% w porównaniu z 2005 rokiem, ale w warunkach porównywalnych do roku 2004.

W 2005 roku zysk EBITDA wyniósł 6,80 mld zł wobec 4,01 mld zł w 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen oczekuje poprawy wyników w II kw. 2006 r.