PKN Orlen ogłosi nowy przetarg na doradcę przy przejmowaniu Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2005, 14:39

W najbliższych dniach PKN Orlen ogłosi nowy przetarg na doradztwo przy przejmowaniu czeskiego holdinguUnipetrol. Poprzedni, który wygrała amerykańska firma McKinsey & Company, został unieważniony ze względu na uchybienia w procedurze - poinformował Dawid Piekarz, rzecznik prasowy płockiego koncernu.

W najbliższych dniach PKN Orlen ogłosi nowy przetarg na doradztwo przy przejmowaniu czeskiego holdinguUnipetrol. Poprzedni, który wygrała amerykańska firma McKinsey & Company, został unieważniony ze względu na uchybienia w procedurze - poinformował Dawid Piekarz, rzecznik prasowy płockiego koncernu.

PKN Orlen, który zamierza kupić 62,99 proc. akcji Unipetrolu, czeka obecnie na niezbędną do finalizacji tej transakcji zgodę organów antymonopolowych Komisji Europejskiej w Brukseli. Po przejęciu Unipetrolu przez PKN Orlen rozpocznie się integrowanie struktur obu podmiotów w poszczególnych ich segmentach, w tym produkcji rafineryjnej, petrochemicznej, handlu hurtowego, działalności detalicznej oraz w produkcji poszczególnych gruptowarowych

- Powodem unieważnienia przez zarząd PKN Orlen poprzedniego przetargu był fakt, iż w komisji przetargowej zasiadała osoba, która wcześniej, w ostatnich trzech latach, była związana z jednym z oferentów, co jest sprzeczne z wewnętrznymi procedurami przetargowymi naszej spółki - powiedział Piekarz.

Według "Gazety Wyborczej", firma McKinsey Co. została wybrana z siedmiu ofert na doradzanie PKN Orlen przy przejmowaniu czeskiego Unipetrolu, za co miała otrzymać 6 mln zł. - Dla przejrzystości całej procedury, oprócz anulowania przetargu, zarząd PKN Orlen postanowił wymienić skład całej komisji przetargowej. Nowy przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach - dodał Piekarz.

Wcześniej PKN Orlen informował, iż zgoda Komisji Europejskiej na kupno czeskiego Unipetrolu spodziewana jest w drugim kwartale tego roku - umowa zakupu holdingu musi być zawarta w ciągu roku od jej podpisania, czyli do czerwca 2005 roku. PKN Orlen podpisał 4 czerwca 2004 roku z czeskim Funduszem Majątku Narodowego umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld koron czeskich, czyli ok. 480 mln USD - w obrocie giełdowym znajduje się obecnie 37,01 proc. akcji Unipetrolu.

Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa PKN Orlen wpłacił 28 czerwca 2004 roku. Kontrakt zawarty przez PKN Orlen na Unipetrol daje prawo weryfikacji ostatecznej ceny o 15 proc. w górę lub 25 proc. w dół - gdyby badanie audytowe pokazało, że wzrosła lub zmalała wartość aktywów czeskiej firmy, zanim transakcja z PKN Orlen zostanie sfinalizowana.

Zgodnie z prawnymi wymogami, PKN Orlen w ciągu 60 dni od daty zamknięcia transakcji kupna Unipetrolu ogłosi wezwanie na zakup pozostających w obrocie publicznym akcji czeskiego holdingu i jego spółek zależnych: Paramo i Spolana, notowanych na giełdzie w Pradze. Unipetrol posiada 81,8 proc. udziałów w Spolana a.s., podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo a.s.

Unipetrol, który za rok 2003 wykazał stratę brutto w wysokości 406 mln koron (ok. 60,9 mln zł), w 2004 roku wypracował zysk netto w wysokości 3,55 mld koron, czyli około 532 mln zł. Z kolei PKN Orlen uzyskał w 2004 roku najlepsze w historii spółki wyniki finansowe - w porównaniu z rokiem 2003 zysk netto wzrósł o 147 proc., osiągając poziom 2,44 mld zł.

Zdaniem czeskich analityków, jeśli audytorzy potwierdzą wyniki Unipetrolu za rok 2004 rok, to PKN Orlen prawdopodobnie będzie musiał zapłacić za czeski holding wyższą cenę, nawet o 1,7 mld koron, czyli o około 255 mln zł - podał pod koniec lutego prestiżowy czeski dziennik "Lidove Noviny". mb/ pwd/ kaj/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane