PKN Orlen ogłosi wezwanie na ok. 6 proc. akcji Możejek na początku 2007 r.

Internet Securities
opublikowano: 19-12-2006, 09:47

PKN Orlen ogłosi wezwanie na ok. 5,6% akcji Mazeikiu Nafta, znajdujących się w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy litewskiej rafinerii, prawdopodobnie na początku stycznia, poinformował we wtorek prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

PKN Orlen ogłosi wezwanie na ok. 5,6% akcji Mazeikiu Nafta, znajdujących się w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy litewskiej rafinerii, prawdopodobnie na początku stycznia, poinformował we wtorek prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

„Złożyliśmy już wniosek do litewskiej Komisji Papierów Wartościowych. Myślę, że na początku roku przeprowadzimy obowiązkowe wezwanie, zgodnie z regulacjami” – powiedział Chalupec w wywiadzie dla radia PiN.

„Jeżeli zdarzy się tak, że wszyscy sprzedadzą akcje, to będziemy 90-proc akcjonariuszem Możejek, bo pamiętajmy, że 10% pozostaje w rękach rządu litewskiego” – dodał prezes Orlenu.

W ub. tygodniu PKN Orlen sfinalizował przejęcie 53,70% akcji Możejek od Jukosu (za 1.492 mln USD oraz 30,66% akcji rafinerii od litewskiego rządu (za 852 mln USD).

„Po nabyciu Możejek naszym głównym celem stają się w tej chwili własne złoża ropy” – powiedział Chalupec we wtorek.

Powtórzył, że w tym zakresie nie są prowadzone żadne rozmowy z amerykańskimi firmami.

Po przejęciu Możejek powstaje największy w regionie Europy Środkowej koncern pod względem ilości przerabianej ropy naftowej (łączna ilość przerobu ropy po połączeniu to 31,7 mln ton rocznie) i liczby stacji (łącznie 2.732 stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie). (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen ogłosi wezwanie na ok. 6 proc. akcji Możejek na początku 2007 r.