Czytasz dzięki

PKN Orlen planuje budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku

  • PAP
opublikowano: 14-03-2018, 11:02
aktualizacja: 14-03-2018, 11:05

PKN Orlen planuje budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego (B+R) w Płocku (Mazowieckie), gdzie znajduje się główny zakład produkcyjny spółki. W najbliższych tygodniach ukaże się zapytanie w celu pozyskania ofert na realizację projektu w formule EPC, czyli "zaprojektuj wybuduj".

Według płockiego koncernu, "Centrum B+R będzie zapleczem technicznym umożliwiającym intensyfikację tempa wdrażania nowych rozwiązań technicznych oraz rozwoju nowych technologii i produktów". "Decyzji realizacyjnej co do budowy Centrum B+R będzie można spodziewać się w przeciągu roku" - poinformowała w środę spółka.

"Centrum będzie istotnym elementem systemu infrastruktury badawczej naszej grupy kapitałowej, uzupełniającym możliwości, którymi dysponujemy, m.in. w postaci ośrodka badawczego Unicre zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. W szczególności umożliwi szybkie wdrażanie nowych rozwiązań i technologii do działalności gospodarczej" – powiedział, cytowany komunikacie PKN Orlen, członek rady nadzorczej spółki Józef Węgrecki, oddelegowany do jej zarządu i odpowiadający tam za obszar badań i rozwoju.

Jak wyjaśnił płocki koncern, założenia koncepcyjne dla Centrum B+R przewidują "zapewnienie niezbędnego zaplecza technicznego do prowadzenia projektów B+R nakierowanych zarówno na wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, prac nad nowymi produktami i technologiami, jak też prac nad usprawnianiem i optymalizacją już realizowanych procesów i produktów".

W ocenie PKN Orlen, placówka "umożliwi sprostanie wyzwaniom intensyfikacji zadań obszaru badań i rozwoju, w tym realizacji długofalowej Agendy Badawczej Koncernu, w tym prac nakierowanych na wyzwania regulacyjne". "Będzie stanowić także przestrzeń dla rozwoju portfela projektów badawczych i technologicznych" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen podkreślił, że mające powstać Centrum B+R "ma także stanowić pomost pomiędzy pracami realizowanymi przez świat nauki, a działalnością rozwojową koncernu". "Ma pełnić rolę zaplecza, które umożliwiałoby wypełnienie luki pomiędzy +laboratorium+ a +skalą przemysłową+" - wyjaśniła spółka, dodając, iż właśnie z tego powodu na lokalizację ośrodka wybrano bezpośrednie sąsiedztwo zakładu produkcyjnego i laboratorium analitycznego w Płocku.

"Taka konfiguracja umożliwi intensyfikację prac B+R zgodnie z najlepszymi praktykami światowymi w sektorze rafinerii i petrochemii" - zapowiedział PKN Orlen.

Wcześniej, informując o realizowanych i planowanych projektach innowacyjnych, PKN Orlen podawał, że w ramach jego grupy kapitałowej działają dwa ośrodki badawcze: w Polsce jest to Płocki Park Przemysłowo Technologiczny (PPPT), a w Czechach - Unicre.

W ramach PPPT, spółki w której udziały mają po połowie płocki koncern i miasto Płock, działa od 2015 r. Laboratorium Centralne Grupy Orlen. To jedna z najnowocześniejszych obecnie tego typu placówek w Europie, gdzie na powierzchni ponad 5,8 tys. metrów kw. znajduje się ponad 1100 stanowisk badawczych. Wykonywane są tam analizy surowców, paliw i produktów petrochemicznych. Swoją siedzibę ma tam także zespół logistyki, zajmujący się zbieraniem i transportem próbek do badań.

W 2015 r., w ramach rozwoju technologii biokomponentów paliw, PKN Orlen przystąpił do projektu badawczego austriackiego centrum BIOENERGY 2020+, zajmującego się oceną wykorzystania biomasy w sektorze energetycznym. Jak informował wówczas płocki koncern, projekt, który przewidywano na 4 lata, dotyczy oceny możliwości wdrożenia technologii produkcji zaawansowanych biopaliw w rafineriach całej grupy kapitałowej spółki - oprócz Polski, także w Czechach.

W lutym tego roku PKN Orlen poinformował o uruchomieniu w swym zakładzie głównym innowacyjnej stacji doświadczalnej, gdzie będzie rozwijana technologia produkcji biokomponentów pozyskiwanych z glonów olejowych. Do ich wytwarzania wykorzystywane będą wody poprodukcyjne oraz dwutlenek węgla pochodzący z procesów rafineryjnych. W ocenie płockiego koncernu, prowadzony tam projekt "ma szansę wesprzeć realizację nowych wytycznych UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększania poziomu udziału biopaliw zaawansowanych w paliwach".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane