PKN Orlen pociągnął indeksy mocno do góry

Artur Szymański
17-08-2005, 00:00

Po czterech dniach korekty na wtorkowej sesji indeksy odbiły w górę. Nie oznacza to od razu, że w kolejnych dniach ceny akcji pobiją rekordy z początku ubiegłego tygodnia, aczkolwiek nie można wykluczyć takiego scenariusza. Tym bardziej że do szczytów jest niedaleko. WIG20 do rekordu z 8 sierpnia potrzebuje wzrostu tylko o 1,04 proc., WIG ma do pokonania jeszcze krótszą drogę.

Optymizmem napawa wzrost aktywności inwestorów. Na pierwszej sesji tego tygodnia obroty na akcjach największych dwudziestu spółek wyniosły 578 mln zł. To o prawie 40 proc. więcej niż podczas piątkowej sesji, jak się wydaje kończącej korektę. W ciągu czterech dni przyniosła ona 2,14-proc. spadek WIG20. Martwi trochę styl wtorkowego wzrostu. Cały ruch został wykonany w pierwszej godzinie sesji, a kolejne upłynęły w nużącej konsolidacji w wąskim 10-pkt zakresie wahań.

Lepiej pod tym względem zaprezentował się rynek węgierski. BUX zaczął dzień wprawdzie gorzej niż WIG20, ale później indeks giełdy budapeszteńskiej systematycznie piął się w górę, podczas gdy główny wskaźnik GPW dreptał w miejscu. Na zamknięciu WIG20 zyskał 1,14 proc., kończąc sesję na pułapie 2252,76 pkt. W tym samym momencie BUX rósł o prawie 2 proc.

Gwiazdą wtorkowej sesji należy obwołać akcje PKN Orlen, który w największym stopniu pracował na korzyść całego rynku. Walory płockiej rafinerii podrożały o 3,0 proc. przy najwyższych na rynku obrotach na poziomie 135 mln zł. Na zamknięciu za akcję płacono 54,9 zł, czyli o 1,6 zł mniej od historycznego szczytu. Duży popyt wywołała poranna publikacja wyników za II kwartał, które okazały się lepsze od prognoz analityków.

W II kwartale grupa PKN Orlen zarobiła na czysto 698,11 mln zł (przed rokiem 550,55 mln zł). Dużym wzięciem cieszył się PKO BP, również za sprawą publikacji wyników lepszych od prognoz. Skonsolidowany zysk netto w I półroczu 2005 wyniósł 889,65 mln zł. Rok wcześniej grupa zanotowała 857,53 mln zł zysku. Udany dzień mieli też akcjonariusze Orbisu, którego skonsolidowany zysk netto wzrósł do 36,79 mln zł z 30,16 mln zł przed rokiem.

Dobre wyniki spowolniły korektę kursu Grupy Lotos. Skonsolidowany zysk wzrósł do 127,03 mln zł w II kwartale 2005 r. z 70,72 mln zł rok wcześniej. Akcje potaniały tylko o 0,3 proc., podczas gdy piątkowa realizacja zysków przyniosła 2-proc. zniżkę. Największym rozczarowaniem były wyniki Redanu. Walory spółki potaniały o 7,6 proc., po tym jak się okazało, że grupa zarobiła tylko 961 tys. zł wobec 1,98 mln zł zysku rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN Orlen pociągnął indeksy mocno do góry