PKN Orlen podpisał deklarację partnerstwa w programie Dostępność Plus

  • PAP
opublikowano: 23-04-2018, 16:51
aktualizacja: 23-04-2018, 17:02

PKN Orlen podpisał w poniedziałek deklarację partnerstwa, stanowiącą - jak podkreśliła spółka - zobowiązanie współpracy w ramach programu Dostępność Plus, realizowanego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Dokument sygnowali też m.in. przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych.

PKN Orlen poinformował, że "podpisanie porozumienia to potwierdzenie, że w każdym aspekcie funkcjonowania" płocki koncern "będzie kierował się ideą dostępności i równego traktowania", a dążeniem spółki "jest wyrównywanie szans nie tylko w swojej firmie, ale również w otoczeniu, na które ma wpływ i które może kreować".

"Deklaracja prowadzenia działań w zgodzie z ideą dostępności i równego traktowania doskonale wpisuje się w misję PKN Orlen jako firmy odpowiedzialnej społecznie. Ten kurs już obraliśmy, jest on wpisany w zbiór zasad i wartości, którymi kierujemy się w naszej codziennej pracy i planowaniu rozwoju" - podkreślił prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

"Podpisanie deklaracji jeszcze bardziej motywuje nas do poszerzania naszej działalności na rzecz niwelowania wszelkich barier społecznych" – dodał szef PKN Orlen.

Jak podał płocki koncern, deklarację partnerstwa, dotycząca współpracy w ramach Programu Dostępność Plus, sygnowali również przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, instytucji publicznych i mediów.

Informując o przystąpieniu do inicjatywy, PKN Orlen zwrócił uwagę, że część z założeń programu Dostępność Plus spółka ta "realizuje z powodzeniem od kilku lat, inne są na etapie wdrażania, a kolejne będzie tworzyć jako efekt przystąpienia do programu".

Wśród prowadzonych działań, płocki koncern wymienił m.in. 1350 stacji Orlen, które posiadają toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym prysznice, a także wydzielenie w 1000 placówek spółki specjalnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

PKN Orlen wspomniał także, że we współpracy z Fundacją INTEGRACJA opracował system szkoleń z obsługi osób niepełnosprawnych, które przeszli wszyscy sprzedawcy na stacjach paliw Orlen; wdrożył też standardy planowania infrastruktury komunikacyjnej na nowobudowanych obiektach pod kątem ich dostępności.

"Jedna ze stacji, na której zrealizowano pilotażowy projekt dostosowania infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych, otrzymała certyfikat +Obiekt bez barier+, oraz wyróżnienie w konkursie architektoniczno-urbanistycznym +Lider Dostępności 2016+ organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Fundację Integracja, pod honorowym patronatem Prezydenta RP" - przypomniała spółka.

PKN Orlen podkreślił, że większość jego budynków administracyjnych wyposażona jest w windy, toalety, bezstopniowe wejścia do budynków, bramki z kontrolą dostępu przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz w pokoje dla matki i dziecka. "Dodatkowo w otoczeniu części budynków administracyjnych zlokalizowane są bezstopniowe wejścia, podjazdy i wyznaczone miejsca parkingowe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej" - dodał płocki koncern.

Spółka zaznaczyła, że "realizuje szereg programów, które mają na celu niwelować społeczne bariery w najbliższym otoczeniu". Jako przykład takich działań płocki koncern podał, realizowaną tam od 2011 r., politykę określającą warunki i zasady pracy osób niepełnosprawnych, "mającą na celu zrównywanie szans w dostępie do zatrudnienia, dokształcania zawodowego, awansów osób niepełnosprawnych, jak również kształtowanie świadomości w zakresie poszanowania praw osób niepełnosprawnych".

"W ramach Programu Pracodawca Przyjazny Rodzinie, pracownicy firmy będący rodzicami dzieci z niepełnosprawnością mają dodatkowe dwa dni w roku wolne od pracy, aż do 24 roku życia dziecka. W firmie funkcjonuje również Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, który umożliwia pozyskanie obecnym i byłym pracownikom dofinansowania do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym niepełnosprawnego dziecka wraz z opiekunem. Ponadto koncern angażuje się także w inicjatywny społeczne na rzecz osób niepełnoprawnych" - wyjaśnił PKN Orlen.

Jak poinformował płocki koncern, jego pracownicy "biorą czynny udział w działaniach wolontariatu", np. dwa razy w roku w siedzibie spółki odbywają się przedświąteczne kiermasze, w których uczestniczą placówki sprawujące opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z Płocka i okolic.

PKN Orlen zauważył, że "poza materialnym wymiarem" tego przedsięwzięcia, ma ono "także wymiar społeczny, integrujący środowisko osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób zdrowych".

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-25. To wspólna deklaracja rządu, organizacji pozarządowych, także przedstawicieli firm, którzy mają działać na rzecz likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych. Na program Dostępności plus rząd zarezerwował 23 mld zł. "Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier" - podkreślił Morawiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane