Czytasz dzięki

PKN Orlen ponownie do Agrofertu o ujawnienie umów ws. Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 21:24

PKN Orlen kolejny raz zwrócił się do Agrofert Holding z prośbą o zgodę na ujawnienie wszystkich szczegółów umów zawartych między tymi podmiotami w latach 2003 i 2004 w sprawie niektórych aktywów Unipetrolu - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen kolejny raz zwrócił się do Agrofert Holding z prośbą o zgodę na ujawnienie wszystkich szczegółów umów zawartych między tymi podmiotami w latach 2003 i 2004 w sprawie niektórych aktywów Unipetrolu - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

    "Uważamy, że częściowe opublikowanie umów przez Agrofert we wtorek może powodować nieodpowiednią i mylną interpretację ich treści. Uważamy też, że jedynie pełne ujawnienie dokumentów może zapewnić odpowiednią przejrzystość tych kontraktów" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes ds. inwestycji kapitałowych wPKN Orlen Cezary Smorszczewski.

    W swym stanowisku PKN Orlen przypomniał, iż w sprawie pełnego ujawnienia umów, dotyczących niektórych aktywów Unipetrolu, już kilka razy wnioskował do Agrofertu i dotychczas nie otrzymał odpowiedzi, która zezwalałaby na ujawnienie całej treści tych dokumentów. Wcześniej płocki koncern informował, że chciałby, aby upublicznienie umów odbyło się m.in. na Giełdach Papierów Wartościowych w Warszawie i Londynie.

    "Agrofert wyraził zgodę na ujawnienie jedynie części umów, które też ujawnił. PKN Orlen nadal podkreśla swoją gotowość do opublikowania zawartości umów w pełnej treści natychmiast po otrzymaniu stosownej zgody od Agrofertu" - zaznaczono w komunikacie płockiego koncernu.

    We wtorek Agrofert Holding upublicznił niektóre szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, jakie zawarł dwa lata temu z PKN Orlen. Według upublicznionych informacji, czeski koncern chemiczny zgodził się dwa lata temu na zakup od płockiego koncernu pewnych aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro, w tym 50 proc. spółki Agrobohemia AS za 12,1 mln euro, 38,8 proc. Aliachem AS za 6,1 mln euro i Kaucuk AS za 57,9 mln euro. PKN Orlen był gotów sprzedać też 60 proc. Paramo AS za 3,6 mln euro i 40 proc. Chemopetrol za 23,3 mln euro.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Jak wyjaśnił wówczas, rezerwy dotyczą umów zawartych przez poprzedni zarząd płockiego koncernu w latach 2003 i 2004. Na ich podstawie PKN Orlen, zobowiązał się do sprzedaży części aktywów Unipetrolu - Agrofert miał kupić spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips miał nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi groziłyby sankcje finansowe.

    "Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży Agrofertowi spółek chemicznych, możliwe, że do końca roku może dojść do arbitrażu" - powiedział we wtorek prezes Agrofertu Andrej Babis. Dodał, że PKN Orlen miał do 9 września zapłacić odszkodowanie 77,3 mln euro, gdyby do tego czasu nie doszło do sprzedaży chemicznych spółek. "PKN Orlen nie zapłacił. W tej sytuacji zasadniczo udziela się dodatkowego terminu na uregulowanie należności, potem możliwy jest spór" - oświadczył.  PKN Orlen nie podał dotychczas, czy i w jaki sposób zamierza wywiązać się z umów zawartych z Agrofertem.  W ubiegłym tygodniu płocki koncern wyraził zgodę na pełne ujawnienie umowy zawartej z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej w czerwcu 2004 roku, dotyczącej zakupu 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w maju tego roku - wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD.

    W czwartek płocki koncern podał, że jest przygotowany na dopłatę za Unipetrol 14,5 proc. wynegocjowanej wcześniej ceny za pakiet - audyt wykazał, że kwota dopłaty powinna wynieść 1,6 mld CZK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane