PKN Orlen ponownie do Agrofertu o ujawnienie umów ws. Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 21:24

PKN Orlen kolejny raz zwrócił się do Agrofert Holding z prośbą o zgodę na ujawnienie wszystkich szczegółów umów zawartych między tymi podmiotami w latach 2003 i 2004 w sprawie niektórych aktywów Unipetrolu - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen kolejny raz zwrócił się do Agrofert Holding z prośbą o zgodę na ujawnienie wszystkich szczegółów umów zawartych między tymi podmiotami w latach 2003 i 2004 w sprawie niektórych aktywów Unipetrolu - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

    "Uważamy, że częściowe opublikowanie umów przez Agrofert we wtorek może powodować nieodpowiednią i mylną interpretację ich treści. Uważamy też, że jedynie pełne ujawnienie dokumentów może zapewnić odpowiednią przejrzystość tych kontraktów" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes ds. inwestycji kapitałowych wPKN Orlen Cezary Smorszczewski.

    W swym stanowisku PKN Orlen przypomniał, iż w sprawie pełnego ujawnienia umów, dotyczących niektórych aktywów Unipetrolu, już kilka razy wnioskował do Agrofertu i dotychczas nie otrzymał odpowiedzi, która zezwalałaby na ujawnienie całej treści tych dokumentów. Wcześniej płocki koncern informował, że chciałby, aby upublicznienie umów odbyło się m.in. na Giełdach Papierów Wartościowych w Warszawie i Londynie.

    "Agrofert wyraził zgodę na ujawnienie jedynie części umów, które też ujawnił. PKN Orlen nadal podkreśla swoją gotowość do opublikowania zawartości umów w pełnej treści natychmiast po otrzymaniu stosownej zgody od Agrofertu" - zaznaczono w komunikacie płockiego koncernu.

    We wtorek Agrofert Holding upublicznił niektóre szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, jakie zawarł dwa lata temu z PKN Orlen. Według upublicznionych informacji, czeski koncern chemiczny zgodził się dwa lata temu na zakup od płockiego koncernu pewnych aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro, w tym 50 proc. spółki Agrobohemia AS za 12,1 mln euro, 38,8 proc. Aliachem AS za 6,1 mln euro i Kaucuk AS za 57,9 mln euro. PKN Orlen był gotów sprzedać też 60 proc. Paramo AS za 3,6 mln euro i 40 proc. Chemopetrol za 23,3 mln euro.

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Jak wyjaśnił wówczas, rezerwy dotyczą umów zawartych przez poprzedni zarząd płockiego koncernu w latach 2003 i 2004. Na ich podstawie PKN Orlen, zobowiązał się do sprzedaży części aktywów Unipetrolu - Agrofert miał kupić spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips miał nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi groziłyby sankcje finansowe.

    "Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży Agrofertowi spółek chemicznych, możliwe, że do końca roku może dojść do arbitrażu" - powiedział we wtorek prezes Agrofertu Andrej Babis. Dodał, że PKN Orlen miał do 9 września zapłacić odszkodowanie 77,3 mln euro, gdyby do tego czasu nie doszło do sprzedaży chemicznych spółek. "PKN Orlen nie zapłacił. W tej sytuacji zasadniczo udziela się dodatkowego terminu na uregulowanie należności, potem możliwy jest spór" - oświadczył.  PKN Orlen nie podał dotychczas, czy i w jaki sposób zamierza wywiązać się z umów zawartych z Agrofertem.  W ubiegłym tygodniu płocki koncern wyraził zgodę na pełne ujawnienie umowy zawartej z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej w czerwcu 2004 roku, dotyczącej zakupu 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu rafineryjno-petrochemicznego Unipetrol.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w maju tego roku - wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD.

    W czwartek płocki koncern podał, że jest przygotowany na dopłatę za Unipetrol 14,5 proc. wynegocjowanej wcześniej ceny za pakiet - audyt wykazał, że kwota dopłaty powinna wynieść 1,6 mld CZK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy