PKN Orlen prześle Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie Unipetrolu

07-09-2004, 18:06

W połowie września PKN Orlen prześle Komisji Europejskiej dokumenty konieczne do uzyskania zgody na połączenie z czeskim Unipetrolem - poinformował PAP we wtorek Paweł Poręba z biura prasowego PKN. Od dnia otrzymania dokumentów UE ma 90 dni na wydanie decyzji w sprawie połączenia.

Z końcem sierpnia spełniony został kolejny warunek umożliwiający finalizację transakcji. Grupa IOC (Royal Dutch/Shell Group, ConocoPhillips i Eni SpA), która posiada 49 proc. akcji Ceskej Rafinerskej, nie skorzystała z opcji zakupu reszty akcji tej rafinerii, jaka przysługiwała jej w przypadku zmiany struktury akcjonariatu Unipetrolu.

Zmiana taka nastąpiła, gdy czeski rząd podpisał 4 czerwca umowę dotyczącą sprzedaży swojego pakietu 63 proc. akcji w Unipetrolu o wartości 13 mld koron (494 mln USD) polskiemu koncernowi PKN Orlen.

Wartość 51 proc. udziałów w Ceskej Rafinerskej, największej rafinerii w Czechach wynosi, według mediów, 235 mln USD.

Po przejęciu Unipetrolu przez PKN Orlen rozpocznie się integrowanie struktur obu podmiotów w poszczególnych ich

segmentach, w tym produkcji rafineryjnej, handlu hurtowego, działalności detalicznej oraz w produkcji poszczególnych grup

towarowych.

Jak informował wcześniej pełniący obowiązki prezesa spółki Janusz Wiśniewski, od wyników integracji z Unipetrolem zależą dalsze plany PKN Orlen związane z tworzeniem środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego.

Poręba poinformował także, że Sąd Rejestrowy w Warszawie wpisał do rejestru spółki Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula jako nowych członków rady nadzorczej.

Na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PKN Orlen zmieniono prawie cały skład rady nadzorczej, w tym przewodniczącego Jana Wagę, prezesa Kulczyk Holding. W skład rady weszli m.in. Bartkiewicz(prezes Banku Gospodarki Żywnościowej) oraz Żyndul (prezes Nafty Polskiej).

Bengodi Finance, fundusz związany z Kulczyk Holding, złożył pozew o unieważnienie wyboru Bartkiewicza na przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen. Przedstawiciele Bengodi argumentują, że powołanie prezesa BGŻ, w którym Skarb Państwa ma ponad 50 proc., jest sprzeczne z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Przepisy tej ustawy zakazują bowiem wchodzenia do rad nadzorczych członkom zarządów spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Bengodi Finance głosował na walnym przeciwko powołaniu Bartkiewicza na przewodniczącego rady i wystąpił o zaprotokołowanie sprzeciwu.

W połowie września ma nastąpić kolejny etap wyboru prezesa PKN Orlen przeprowadzony przez nową radę nadzorczą spółki.

17 sierpnia rada nadzorcza PKN Orlen odwołała Jacka Walczykowskiego z funkcji prezesa spółki. Walczykowski został

powołany na prezesa PKN Orlen 28 lipca. Zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Wróbla, który podał się wtedy do dymisji.

zkg/ ram/ pad/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen prześle Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie Unipetrolu