PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert poszukiwawczy na Lubelszczyźnie

PAP
opublikowano: 22-02-2013, 10:50

PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w woj. lubelskim. Jest to trzecie wiercenie na koncesji "Wierzbica" - podała spółka w komunikacie.

"Koncesja +Wierzbica+ jest jedną z najbardziej perspektywicznych, stąd intensyfikacja prac na tym obszarze. Wstępne badania geologiczne okazały się na tyle obiecujące, że podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego odwiertu badawczego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar. Na miejsce wiercenia wybrana została miejscowość Nowy Stręczyn, położona w gminie Cyców, w powiecie łęczyńskim.

Prace wiertnicze zaplanowano na ok. 45 dni. Planowana głębokość otworu osiągnąć ma ponad 3 tys. 400 m, z czego pobranych zostanie ok. 300 m próbek skał. Po zakończeniu prac wiertniczych próbki zostaną skierowane do analizy laboratoryjnej, na podstawie której Orlen Upstream zaprojektuje kolejny etap prac.

Orlen poinformował również, że w tym roku planuje przeprowadzenie szeregu wierceń poszukiwawczych, a dwie kolejne lokalizacje odwiertów pionowych są obecnie przygotowywane. Ponadto w I półroczu 2013 r. koncern zamierza wykonać dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego, na obszarze koncesji „Wierzbica” i „Lubartów”.

W czwartek liczba należących do Orlenu koncesji poszukiwawczych gazu niekonwencjonalnego zwiększyła się o dwie nowe - do 10 - po tym, gdy Ministerstwo Środowiska pozytywnie zaopiniowało wniosek o cesję dwóch koncesji ExxonMobil na rzecz spółki polskiego koncernu. Dotyczy to koncesji: Wodynie-Łuków i Wołomin o łącznej powierzchni 2 tys. 150 km kw.

Dotąd na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego koncern wykonał pięć otworów (trzy pionowe i dwa horyzontalne) w poszukiwaniu gazu z łupków.

W ubiegłym roku prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poinformował, że spółka ma ambicję, by stać się posiadaczem największej liczby koncesji poszukiwawczych złóż gazu łupkowego w Polsce. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG.

ExxonMobil decyzję o wycofaniu się z poszukiwania węglowodorów w Polsce podjął w połowie 2012 roku. Spółka tłumaczyła to brakiem efektów poszukiwań.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane