PKN Orlen rozważa rozmowy z Rosjanami nt. Możejek i Przyjaźni

PAP
opublikowano: 10-09-2009, 15:01

Dla Orlenu, właściciela rafinerii w  litewskich Możejkach, priorytetem są nadal dostawy ropy przez litewski terminal w Kłajpedzie. Możliwe jednak, że polski koncern podejmie rozmowy z Rosjanami na  temat przywrócenia dostaw północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń - poinformował w czwartek PAP prezes Orlenu Jacek Krawiec.

W lipcu 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej 15 grudnia 2006 r. przez polski Orlen rafinerii. Ropa do rafinerii Orlen Lietuva, czyli dawnej Możejki Nafta, jest dostarczana obecnie tankowcami, na bazie kontraktów spotowych z wieloma dostawcami, głównie z Rosji.

"Dla nas priorytetem jest zbudowanie logistyki alternatywnej (dla ropociągu Przyjaźń - PAP), opartej o terminal w Kłajpedzie i o nowe rurociągi" - powiedział w Krynicy Krawiec. "Natomiast w tej kwestii nie ma do tej pory żadnego postępu; rząd Litwy nie poszedł nam na żadne ustępstwa" - dodał.

Polski koncern PKN Orlen zabiega o udziały w litewskim państwowym terminalu naftowym w Kłajpedzie - Klaipedos Nafta. Pod koniec sierpnia cytowany przez litewską agencję BNS pełniący obowiązki prezesa Możejek Krystian Pater zapowiedział, że spółka będzie kontynuować rozmowy z litewskim rządem w sprawie budowy ropociągu z Kłajpedy do Mazeikiu Nafta. "Najpierw jednak chcemy uzyskać długoterminowe gwarancje w sprawie naszych wpływów w zarządzie Klaipedos Nafta" - zastrzegł Pater.

Krawiec powiedział w czwartek, że od czasu zamknięcia północnego odcinka Przyjaźni ze strony rosyjskiej nie ma żadnych sygnałów na temat możliwość uruchomienia dostaw do Możejek tym ropociągiem. "Moim zdaniem, dostawy ropy do Możejek północną Przyjaźnią są możliwe tylko w przypadku podjęcia współpracy z Rosjanami; inaczej nie opłaca im się naprawiać rurociągu" - podkreślił Krawiec.

Pytany przez PAP, czy Rosjanie spodziewają się udziału finansowego w naprawie, odparł: "trudno mi powiedzieć, nie podjąłem jeszcze takich rozmów z Rosjanami".

"Priorytetem jest dla mnie zbudowanie alternatywnej logistyki, czyli Kłajpedy, ale być może nadchodzi moment, że takie rozmowy z Rosjanami trzeba będzie podjąć" - podkreślił Krawiec. "Bo nie można dopuścić do sytuacji, że Możejki będą balansowały na granicy opłacalności po 3,5 mld dolarów, które zostały tam zainwestowane przez Orlen" - kontynuował. Na pytanie, kiedy rozmowy te mogłyby być przez spółkę podjęte, odparł "w każdym czasie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PKN Orlen rozważa rozmowy z Rosjanami nt. Możejek i Przyjaźni