Czytasz dzięki

PKN Orlen stawia na edukację inwestorów

  • Materiał partnera
opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Po trzech miesiącach od uruchomienia Akademia Inwestowania PKN Orlen zamyka pierwszy ważny etap. Projekt ma być rozwijany w przyszłości

Akademia Inwestowania PKN Orlen to zainaugurowany w kwietniu tego roku projekt mający na celu podniesienie poziomu wiedzy finansowej Polaków oraz zachęcenie ich do aktywnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Na internetowej platformie Akademii zamieszczone zostały ostatnie rozdziały materiałów edukacyjnych, co oznacza, że polscy internauci mają już dostęp do pełnego kursu inwestowania na dwóch poziomach (podstawowym i zaawansowanym). Co istotne, dostęp do treści edukacyjnych jest całkowicie darmowy, a poza wersją interaktywną do dyspozycji oddane zostały także rozdziały podręcznika w formacie PDF.

Wyróżnienie dla PKN Orlen za pierwszy w Polsce program lojalnościowy
skierowany do inwestorów indywidualnych odebrała Iwona Waksmundzka, dyrektor
wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen.
Zobacz więcej

PROJEKT DOCENIONY:

Wyróżnienie dla PKN Orlen za pierwszy w Polsce program lojalnościowy skierowany do inwestorów indywidualnych odebrała Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen. Fot. ARC

Dużo chętnych do nauki

— Akademia Inwestowania została uruchomiona trzy miesiące temu. Zakładanym celem było opublikowanie treści dotyczących zasad funkcjonowania rynku kapitałowego oraz wyposażenie inwestorów w wiedzę niezbędną do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem. Po trzech miesiącach funkcjonowania Akademia ma kilkanaście tysięcy użytkowników. Uważamy, że to niezły wynik na tak krótki okres funkcjonowania, ale jednocześnie liczymy na większe grono zainteresowanych w przyszłości — mówi Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen.

Kurs inwestowania przygotowany został przez CFA Society Poland, polską gałąź międzynarodowego CFA Institute zrzeszającego ponad 140 tys. profesjonalistów z branży finansowej na całym świecie. W tworzenie materiałów zaangażował się prof. Krzysztof Jajuga, przewodniczący stowarzyszenia i jeden z największych autorytetów w dziedzinie finansów i inwestycji w naszym kraju.

— Program Akademii Inwestowania PKN Orlen pokrywa bardzo dużą część materiału potrzebnego zarówno tym, którzy chcą zacząć inwestowanie, jak i tym, którzy już inwestują. Zależy nam na tym, aby wiele osób skorzystało z tej wiedzy, tym bardziej że jest ona udostępniona za darmo — mówi prof. Krzysztof Jajuga, prezes zarządu CFA Society Poland.

Na kurs składa się sześć rozdziałów poruszających zagadnienia dotyczące inwestowania. Użytkownicy mogą zdobyć lub poszerzyć wiedzę dotyczącą gospodarki, rynku finansowego, regulacji, kwestii etycznych, analizy spółek, instrumentów finansowych czy zarządzania portfelem inwestycyjnym. Każdy rozdział składa się z kilku elementów: interaktywnego przewodnika na stronie WWW, wykładu prof. Krzysztofa Jajugi, komentarzy rynkowych ekspertów z czołowych polskich instytucji finansowych oraz quizu, dzięki któremu można sprawdzić swoją wiedzę.

Egzamin da certyfikat

Prawdziwym sprawdzianem dla inwestorów chcących poddać się ocenie ekspertów będzie egzamin, którego zdanie uprawni do uzyskania certyfikatu Akademii Inwestowania. Chociaż poziom tego testu nie będzie tak wyśrubowany jak w przypadku egzaminu CFA dla profesjonalistów, to cały kurs może stanowić jego namiastkę.

— Oczywiście egzamin CFA jest bardzo poważny i trudny, w wypadku Akademii Inwestowania PKN Orlen mamy zaś do czynienia z wersją uproszczoną. Pokrywa ona jednak w zasadzie całość obszaru zainteresowań CFA na 1 i 2 etapie — mamy tam m.in. makroekonomię, analizę spółki, ryzyko, kwestie etyczne i regulacyjne etc. Nawet jeżeli ktoś nie będzie zdawał egzaminu, to moim zdaniem odniesie korzyść z lektury darmowych materiałów wysokiej jakości — wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga.

Pierwsza w historii Akademii Inwestowania PKN Orlen „sesja egzaminacyjna” odbędzie się jeszcze w tym roku. Informacje o terminach i formie jej przeprowadzenia zostaną podane w drugiej połowie roku.

— Certyfikat może wyróżnić na rynku pracy, bo jego poprawne zaliczenie nie będzie proste — zachęcają organizatorzy. Materiały zamieszczone w kursie inwestowania nieprędko się zestarzeją.

— W Akademii Inwestowania nie ma porad typu „jak zarobić szybko pieniądze na konkretnym rynku, który teraz rośnie”. Nacisk został położony na uniwersalną wiedzę i umiejętności, które pozwolą podejmować dobre decyzje teraz i w przyszłości — mówi prof. Krzysztof Jajuga. Mimo to PKN Orlen nie zamierza spoczywać na laurach.

Już niebawem możemysię spodziewać kolejnych inicjatyw z nią związanych.

— Akademia zostaje i będzie rozwijana. Planujemy wiele działań w drugiej połowie roku, które — mamy nadzieję — przybliżą bardziej praktyczną stronę dotyczącą inwestowania, a także powiększą zasięg samej Akademii — zapowiada Iwona Waksmundzka.

Benefity dla inwestorów

Akademia Inwestowania wpisuje się w kierunek, który PKN Orlen wyznaczył, uruchamiając program „Orlen w portfelu”. Inicjatywa zainaugurowana w listopadzie ub.r. obok atrakcyjnych rabatów przewidzianych dla akcjonariuszy indywidualnych spółki ma na celu również szeroką edukację w zakresie długoterminowego inwestowania. Beneficjentem programu może zostać każdy, kto na rachunku maklerskim posiada przynajmniej 50 akcji PKN Orlen. Partnerami inicjatywy są DM PKO BP, DM mBanku i DM BOŚ.

W przypadku programu „Orlen w portfelu” można mówić o wymiernych korzyściach. Uczestnicy mogą liczyć na 10-procentowy rabat na produkty z oferty pozapaliwowej oraz zniżki w postaci 10 gr na litr paliwa Efecta oraz LPG i 15 gr na litr paliwa Verva. Limit dla jednego inwestora wynosi 300 litrów miesięcznie, więc łatwo policzyć, że na samym tankowaniu maksymalnie w ciągu roku zaoszczędzić można 540 zł.

— Po deklaracjach innych dużych uczestników rynku wierzymy, że jesteśmy w stanie stworzyć swego rodzaju trend na tworzenie i rozwój tego typu programów na naszym rodzimym rynku kapitałowym. W najbliższym czasie zamierzamy uruchomić stronę dedykowaną programowi „Orlen w portfelu”, na której będziemy informować o kolejnych inicjatywach. Chcielibyśmy, aby program ewoluował zgodnie z oczekiwaniami naszych uczestników, dlatego zachęcamy do przesyłania uwag i pomysłów. Właśnie m.in. dzięki zgłoszeniom naszych akcjonariuszy w kwietniu poszerzyliśmy katalog rabatowy o 10 gr na każdy litr LPG — mówi Iwona Waksmundzka.

Partnerami Akademii Inwestowania PKN Orlen są Bankier.pl i „Puls Biznesu”. Wszystkie materiały opublikowane w ramach Akademii Inwestowania PKN Orlen dostępne są na stronie www.orlenwportfelu.pl/akademia

Szeroka wiedza o rynku

Podręcznik Akademii Inwestowania składa się z sześciu rozdziałów, poruszających tematy najważniejsze dla inwestorów:

1. Wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego

2. Regulacje i kwestie etyczne rynku finansowego

3. Ocena przedsiębiorstwa z punktu widzenia przedmiotu inwestowania

4. Instrumenty rynku finansowego

5. Funkcjonowanie rynku finansowego

6. Ocena dochodu i ryzyka inwestycji, elementy zarządzania portfelem inwestycyjnym

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane