PKN Orlen stawia na wydobycie węglowodorów i energetykę

DI, PAP
opublikowano: 23-01-2013, 10:02

PKN Orlen przygotowuje się do kolejnych etapów rozwoju segmentów poszukiwań i wydobycia węglowodorów oraz energetyki.

W 2013 r. ma rozpocząć się pierwszy odwiert spółki na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Analizowana jest też budowa elektrowni w Płocku.

Jak poinformował w środę wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, nakłady inwestycyjne w 2013 r. mają wynieść tam w bazowym scenariuszu 3,1 mld zł, z czego do 400 mln zł spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w upstream (wydobycie - PAP), a 200 mln zł na energetykę.

Jędrzejczyk ocenił, że w 2013 r. PKN Orlen może wykonać do siedmiu odwiertów na złożach niekonwencjonalnych gazu.

Jeden odwiert poziomy płockiego koncernu - na koncesji Lubartów - jest w toku. W tym roku planowane jest przeprowadzenie zabiegu szczelinowania hydraulicznego oraz test produkcyjny. Wyniki szczelinowania - jak zapowiedział Jędrzejczyk - powinny być znane w maju. Wtedy spółka planuje zorganizowanie "inwestor's day", by podać więcej szczegółów o pracach w segmencie wydobycia.

PKN Orlen podkreślił w środowym komunikacie, że rozwój segmentów poszukiwań i wydobycia węglowodorów oraz energetyki to filary strategii grupy kapitałowej spółki. Jak przypomniał płocki koncern, w 2011 r. spółka zakończyła cztery odwierty w poszukiwaniu gazu z łupków, w tym trzy pionowe i jeden horyzontalny.

PKN Orlen zaznaczył, że równocześnie angażuje się w poszukiwania konwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu. „W ramach tych projektów zakończono odwiert rozpoznawczy na Niżu Polskim (Sieraków). Trwają przygotowania do uruchomienia prac na szelfie łotewskim, gdzie pierwszy odwiert rozpocznie się w tym roku” – podał koncern.

Według PKN Orlen najbardziej zaawansowany projekt energetyczny o charakterze rozwojowym to budowa bloku parowo-gazowego we Włocławku o mocy 463 MWe. W IV kwartale 2012 r. płocki koncern podpisał kontrakt z generalnym wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum General Electric International Inc. i SNC-LAVALIN POLSKA. Jednocześnie PKN Orlen zawarł z General Electric International dwunastoletnią umowę na serwis głównych urządzeń bloku.

„Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na koniec I kwartału br.” – poinformował w środę PKN Orlen. Przewidywany termin oddania bloku do eksploatacji to IV kwartał 2015 r. "Budżet dla tego projektu to 1,4 mld zł. W tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą 200 mln zł, a w latach 2014 i 2015 łącznie 1,2 mld zł, z czego trochę więcej w 2015 r. niż w roku przyszłym" - powiedział podczas telekonferencji Jędrzejczyk.

Nowy blok będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby m.in. grupy włocławskiego Anwilu i PKN Orlen. Około połowa wytwarzanej energii będzie trafiała na rynek zewnętrzny. Uruchomienie produkcji energii planowane jest w IV kwartale 2015 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

PKN Orlen podał, że drugi z projektów energetycznych, czyli budowa bloku gazowo-parowego w Płocku „przeszedł już etap analizy wariantowej koncepcji budowy i studium wykonalności” dla mocy w przedziale 450-600 MWe. Projekt ten – jak zaznaczył koncern - zyskał też decyzję środowiskową; obecnie „trwają analizy ekonomiczne” planowanej inwestycji.

PKN Orlen, przedstawiając w listopadzie 2012 r. swą strategię, podał, iż w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę i 5,1 mld zł na wydobycie, w tym głównie gazu z łupków.

Jak poinformował wówczas koncern, w oparciu o prognozy wzrostu popytu na energię elektryczną w Polsce, przy równoczesnym spadku mocy wytwórczych w kraju, a także ze względu na dobrą pozycję do rozbudowy aktywów energetycznych, spółka przewiduje znaczące inwestycje w tej dziedzinie do 2017 r. Moc wytwórcza zainstalowana w PKN Orlen ma wzrosnąć do tego czasu z 345 MWe do 1400 MWe.

PKN Orlen posiada 8 licencji poszukiwawczych na gaz łupkowy w ramach trzech projektów: Lublin Shale (Lublin, Garwolin, Lubartów, Wierzbica, Bełżyce), Hrubieszów Shale (Hrubieszów) oraz Mid-Poland (Sieradz, Łódź). Prace poszukiwawcze koordynuje Orlen Upstream - spółka celowa PKN Orlen, powołana w 2006 r. do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na początku grudnia 2012 r. PKN Orlen wspólnie z ExxonMobil Exploration and Production Poland złożył w Ministerstwie Środowiska wniosek o cesję dwóch obszarów koncesyjnych na rzecz płockiego koncernu na poszukiwanie gazu łupkowego: Wodynie-Łuków i Wołomin. Jak informował koncern, spółka zdecydowała się na odkupienie obu obszarów koncesyjnych o łącznej powierzchni 2150 km kw. Wraz z nowymi PKN Orlen stanie się właścicielem 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego w Polsce, o łącznej powierzchni prawie 9 tys. km kw.

W listopadzie 2012 r. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec informował, że spółka nadal prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania partnerów zagranicznych do projektu wydobycia gazu z łupków. "Rozmawiamy w sprawie aliansów strategicznych, ale bez przedstawienia oficjalnych ram prawnych i podatkowych inwestorzy są ostrożni w podejmowaniu działań na polskim rynku. Jeśli pozyskamy partnerów, to wtedy nasz udział w zaplanowanych inwestycjach by się obniżył" - mówił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane