PKN Orlen: umowa z Agrofertem dotyczy nieistotnych składników majątku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 19:05

Zarząd PKN Orlen poinformował, że umowy z czeskim Agrofertem - w sprawie sprzedaży części aktywów Unipetrolu - dotyczą sprzedaży składników majątku nieistotnych z punktu widzenia działalności PKN Orlen.

Zarząd PKN Orlen poinformował, że umowy z czeskim Agrofertem - w sprawie sprzedaży części aktywów Unipetrolu - dotyczą sprzedaży składników majątku nieistotnych z punktu widzenia działalności PKN Orlen.

    Jednak, jak poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie, zarząd przedstawił radzie nadzorczej strategię postępowania, "zakładającą minimalizację negatywnych skutków realizacji wspomnianych umów dla koncernu i jego akcjonariuszy".

    PKN Orlen odniósł się w ten sposób do artykułu "Czeski układ Orlenu", opublikowanego w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Artykuł dotyczy umów zawartych w 2004 r. pomiędzy PKN ORLEN a spółką Agrofert Holding a.s.

    Według "Rz", PKN Orlen musiał - w zamian za zgodę na przejęcie Unipetrolu - za bezcen sprzedać chemiczną część tej firmy spółce Agrofert, należącej do Andreja Babisa, zaprzyjaźnionego z politykami Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.

    "Jak Spółka podawała w raporcie bieżącym z 4 czerwca 2004 r. ówczesny Zarząd PKN Orlen zawarł w Czechach umowę zobowiązującą m.in. do dołożenia wszelkich możliwych środków prawnych, aby sprzedać na rzecz Agrofert Holding, a.s., drugiej co do wielkości grupy chemicznej w Republice Czeskiej, część aktywów Unipetrolu" - czytamy w komunikacie.

    PKN Orlen podał też, że umowy z Agrofertem przewidują zbycie składników majątku Unipetrolu, nie uważanych za istotne z punktu widzenia działalności prowadzonej przez Orlen, a związanych z artykułami do produkcji rolnej, środkami ochrony roślin i produktami chemicznymi.

    PKN Orlen poinformował, że na podstawie tych umów Agrofert miał nabyć akcje oraz wierzytelności przysługujące w stosunku do niektórych podmiotów zależnych Unipetrolu. Umowy określają cenę, za jaką sprzedane mają zostać te aktywa, zaś "niezrealizowanie tych umów naraża PKN Orlen na znaczne sankcje odszkodowawcze".

    Zarząd PKN Orlen poinformował też, że niezależni eksperci analizowali umowy dotyczące Unipetrolu, zaś transakcję zakupu Holdingu Unipetrol objęto kontrolą Biura Kontroli i Bezpieczeństwa PKN Orlen. "Wnioski z tych analiz oraz kontroli są, w przypadku stwierdzenia takiej konieczności, przekazywane prokuraturze, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnemu Biuru Śledczemu".

    W komunikacie poinformowano też, że elementy strategii minimalizującej negatywne skutki umów z Agrofertem są obecnie przedmiotem rozmów z Agrofert "i jako takie nie mogą być ujawnione. Zarząd PKN Orlen jednocześnie podkreśla, że mimo sugestii zawartych w artykule, nie doszło do zawarcia żadnej umowy sprzedaży aktywów pomiędzy Unipetrolem a Agrofertem" - czytamy w komunikacie.

    Zarząd płockiego koncernu podkreślił w komunikacie, że szereg informacji dotyczących umowy objętych jest klauzulami poufności, przewidującymi znaczące sankcje odszkodowawcze za ich naruszenie, a spółka nie uzyskała zgody drugiej strony na ujawnienie postanowień umowy, choć o taką zgodę wystąpiła.

    PKN Orlen przejął większościowy pakiet 62,99 proc. akcji Unipetrolu 24 maja. Wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane