PKN Orlen w I kw. 2010 r. poprawił wyniki finansowe

PAP
opublikowano: 13-05-2010, 19:47

PKN Orlen podał w czwartek, iż w I kwartale 2010 r. znacząco poprawił wyniki finansowe, zmniejszył zadłużenie i zwiększył wolumen sprzedaży detalicznej.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen, zysk operacyjny EBIT (zysk przed odsetkami i opodatkowaniem) za I kwartał 2010 r. wyniósł 464 mln zł i był wyższy o 784 mln zł od osiągniętego w analogicznym okresie 2009 r., kiedy zanotowano stratę w wysokości 320 mln zł.

Według PKN Orlen, wynik netto w I kwartale 2010 r. osiągnął poziom 610 mln zł w stosunku do straty 1 mld 92 mln zł odnotowanej w I kwartale 2009 r.

"Tak dobre rezultaty są efektem istotnej poprawy wyniku segmentu petrochemicznego, optymalizacji kosztów oraz wzrostu cen ropy. Skompensowały one obciążenia związane ze spadkiem konsumpcji paliw w okresie wyjątkowo ciężkiej zimy, wyższymi podatkami w Czechach i Polsce, jak również negatywnym wpływem niskich marż paliwowych" - napisano w stanowisku płockiego koncernu na temat skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2010 r.

Podkreślono w nim, iż przy mniejszym popycie widocznym w I kw. 2010 r. PKN Orlen zwiększył wolumeny sprzedaży detalicznej o 4 proc.

"Mimo wciąż niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe. Widoczna jest poprawa wyników segmentu petrochemicznego. Pozytywny wpływ na kondycję koncernu miało również sfinalizowanie sprzedaży części zapasów obowiązkowych paliw - pierwszej tego typu transakcji w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec.

PKN podał, iż najbardziej wymierna poprawa EBIT (zysk przed odsetkami i opodatkowaniem) nastąpiła I kwartale 2010 r. w segmencie rafineryjnym, który w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wypracował wynik wyższy o 542 mln zł. "Niekorzystne czynniki rynkowe, w tym wciąż niższe marże rafineryjne, w porównaniu do zeszłego roku, zostały zniwelowane przez pozytywny wpływ cen ropy i programów oszczędnościowych w zakresie kosztów stałych i wynagrodzeń" - wyjaśniono w stanowisku płockiego koncernu.

PKN Orlen zwrócił też uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach spółka zmniejszyła zadłużenie o 4 mld zł do bezpiecznego poziomu 10,3 mld zł. W I kwartale 2010 r. płocki koncern zrealizował pierwszą na rynku polskim transakcję sprzedaży części zapasów obowiązkowych paliw na kwotę 800 mln zł. "Operacje tego typu umożliwiają redukcję zadłużenia, jak również wzmacniają odporność na wpływ zmieniających się cen ropy na wynik PKN Orlen. W połączeniu z wydłużeniem płatności za ropę i przyspieszeniem spływu należności pozwoliło to na zmniejszenie poziomu kapitału pracującego o 2,2 mld zł" - podała spółka.

PKN Orlen poinformował, iż nadal wspiera prace nad docelową zmianą zasad utrzymywania rezerw obowiązkowych w Polsce.

Według płockiego koncernu, zgodnie z harmonogramem kontynuowane są działania dotyczące sprzedaży wybranych aktywów grup kapitałowej spółki - w kolejną fazę negocjacji wkroczył proces sprzedaży włocławskiego Anwilu, gdzie wyłączność negocjacyjną otrzymały Zakłady Azotowe Puławy, natomiast w przypadku Polkomtela, akcjonariusze wybrali doradców transakcyjnych.

PKN Orlen zapewnił, iż zgodnie z harmonogramem postępują także kluczowe inwestycje. W III kwartale 2010 r. uruchomiona zostanie instalacja Hydroodsiarczania Olejów Napędowych w rafinerii w Płocku, a pod koniec tego roku uruchomione zostaną instalacje w segmencie petrochemicznym - PX w Płocku i PTA we Włocławku.

Spółka z grupy PKN Orlen, Orlen Upstream, rozpoczęła kolejny etap prac poszukiwawczych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Lubelszczyźnie rejonie Bełżyc, Garwolina, Lublina, Lubartowa, Wierzbicy. Prace obejmują wykonanie terenowych badań sejsmicznych 2D.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu