PKN Orlen wytypował stacje dla ładowarek aut elektrycznych

WST
opublikowano: 16-05-2018, 18:24
aktualizacja: 16-05-2018, 18:28

PKN ORLEN wytypował 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych do budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. W  pierwszym etapie, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego.

Dzięki inwestycjom w elektromobilność koncern uniknie przerzucania kosztów opłaty emisyjnej na swoich klientów. 

Prawa do marki Syrena ma AK Motor Polska, której prezesem jest Arkadiusz Kamiński. Jego zespół stworzył już projekt samochodu wyścigowego syrena meluzyna R, teraz wziął się za projektowanie miejskiego pojazdu elektrycznego syrena NIXI.
Wyświetl galerię [1/2]

SYRENA POWRACA:

Prawa do marki Syrena ma AK Motor Polska, której prezesem jest Arkadiusz Kamiński. Jego zespół stworzył już projekt samochodu wyścigowego syrena meluzyna R, teraz wziął się za projektowanie miejskiego pojazdu elektrycznego syrena NIXI. ARC

"Elektromobilność postrzegamy jako istotną szansę rozwojową dla naszego koncernu. Jesteśmy bowiem znaczącym producentem energii, posiadamy również nowoczesny segment petrochemiczny, którego produkty będą niezbędne w motoryzacji opartej na paliwach alternatywnych. Do tego dochodzą kwestie regulacyjne" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Według Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, koncern traktuje opłatę emisyjną "jako inwestycję w rozwój rynku paliw alternatywnych". 

Jest to bodziec do mocniejszego inwestowania w ten segment rynku, co w przyszłości przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i między innymi dzięki temu nie przeniesiemy kosztów opłaty emisyjnej na klientów - oświadczył szef PKN Orlen.

Dodaje, że „…nowe technologie i wszystko, co wiąże się z budową innowacyjnej infrastruktury energetycznej to bardzo perspektywiczny biznes. Szczególnie ważne jest, żeby od początku zająć w tym obszarze mocną pozycję, dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie programu pilotażowego i blisko dwukrotne zwiększenie liczby planowanych stacji.

Jak zapowiedział, projekt ładowarek do aut elektrycznych "nie jest ostatnim słowem" płockiego koncernu, gdyż spółka "analizuje rozwój rynku w tym obszarze i w dalszej perspektywie dostrzega możliwości jeszcze intensywniejszego zaangażowania w rozwój elektromobilności". 

Program pilotażowy wpisuje się w strategię płockiego koncernu zakładającą przystosowanie sieci detalicznej do dystrybucji paliwa alternatywnych. W ramach realizowanego projektu do 2019 roku kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównym szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy na stacjach ORLEN. Szybkie stacje ładowania o mocy 50 i 100 kW zostaną zrealizowane przez firmy wyłonione w finalizowanym właśnie postępowaniu przetargowym. Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu  elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego.

W ramach programu pilotażowego pierwsza ładowarka powstała już Płocku w pobliżu siedziby koncernu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PKN Orlen wytypował stacje dla ładowarek aut elektrycznych