PKN Orlen wytypował stacje dla ładowarek aut elektrycznych

WST
aktualizacja: 16-05-2018, 18:28

PKN ORLEN wytypował 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych do budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych. W  pierwszym etapie, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego.

Dzięki inwestycjom w elektromobilność koncern uniknie przerzucania kosztów opłaty emisyjnej na swoich klientów. 

Auto na prąd, elektryczne auto
Wyświetl galerię [1/2]

Auto na prąd, elektryczne auto

Bloomberg

"Elektromobilność postrzegamy jako istotną szansę rozwojową dla naszego koncernu. Jesteśmy bowiem znaczącym producentem energii, posiadamy również nowoczesny segment petrochemiczny, którego produkty będą niezbędne w motoryzacji opartej na paliwach alternatywnych. Do tego dochodzą kwestie regulacyjne" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Według Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, koncern traktuje opłatę emisyjną "jako inwestycję w rozwój rynku paliw alternatywnych". 

Jest to bodziec do mocniejszego inwestowania w ten segment rynku, co w przyszłości przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i między innymi dzięki temu nie przeniesiemy kosztów opłaty emisyjnej na klientów - oświadczył szef PKN Orlen.

Dodaje, że „…nowe technologie i wszystko, co wiąże się z budową innowacyjnej infrastruktury energetycznej to bardzo perspektywiczny biznes. Szczególnie ważne jest, żeby od początku zająć w tym obszarze mocną pozycję, dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie programu pilotażowego i blisko dwukrotne zwiększenie liczby planowanych stacji.

Jak zapowiedział, projekt ładowarek do aut elektrycznych "nie jest ostatnim słowem" płockiego koncernu, gdyż spółka "analizuje rozwój rynku w tym obszarze i w dalszej perspektywie dostrzega możliwości jeszcze intensywniejszego zaangażowania w rozwój elektromobilności". 

Program pilotażowy wpisuje się w strategię płockiego koncernu zakładającą przystosowanie sieci detalicznej do dystrybucji paliwa alternatywnych. W ramach realizowanego projektu do 2019 roku kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównym szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy na stacjach ORLEN. Szybkie stacje ładowania o mocy 50 i 100 kW zostaną zrealizowane przez firmy wyłonione w finalizowanym właśnie postępowaniu przetargowym. Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu  elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego.

W ramach programu pilotażowego pierwsza ładowarka powstała już Płocku w pobliżu siedziby koncernu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PKN Orlen wytypował stacje dla ładowarek aut elektrycznych