PKN Orlen zakończył szósty odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego

PAP
opublikowano: 16-04-2013, 12:46

PKN Orlen zakończył szósty odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego w miejscowości Nowy Stręczyn na Lubelszczyźnie. Pobrano tam próbki rdzenia skalnego do badań, które określą m.in. celowość dalszych poszukiwań w tym rejonie - poinformowała we wtorek spółka.

PKN Orlen podał, że poszukiwania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych w Nowym Stręczynie trwały 54 dni, a głębokość odwiertu osiągnęła 3,5 km.

Był to trzeci odwiert wykonany na terenie koncesji „Wierzbica”, gdzie jeszcze w pierwszej połowie tego roku - jak podał płocki koncern - zaplanowano zabieg szczelinowania hydraulicznego w miejscowości Syczyn, odwiert Syczyn-OU2K.

PKN Orlen poinformował, że celem wierceń w Nowym Stręczynie "było pobranie próbek rdzenia skalnego do badań służących uszczegółowieniu budowy poszczególnych warstw skalnych, weryfikacji historii basenowej, a co za tym idzie również określeniu celowości dalszych poszukiwań w tym rejonie".

Analizy wybranych próbek skał - jak podkreślił płocki koncern - stanowią podstawę do planowania wierceń kierunkowych i późniejszego ich szczelinowania.

"Prace wiertnicze w miejscowości Nowy Stręczyn, mimo chwilami niekorzystnych warunków atmosferycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku roku, przebiegły bez zarzutu i zostały zrealizowane zgodnie z planem. Zwiększyliśmy nieco pierwotnie zakładaną głębokość otworu z uwagi na obiecujące cechy formacji skalnej, którą zastaliśmy na głębokości 3400-3500 metrów" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream, która prowadzi poszukiwania.

Dodał, że w warunkach laboratoryjnych łupki poddane zostaną teraz testom, "powtarzanym niejednokrotnie, z uwagi na ilość analizowanego materiału, nawet kilka tysięcy razy".

"Mamy nadzieję, że wnioski z analizy laboratoryjnej potwierdzą dotychczasowe obserwacje i pozwolą nam na kontynuację poszukiwań gazu ziemnego w tej lokalizacji. Dalsze decyzje będziemy mogli podjąć na jesieni" - oświadczył Prugar.

PKN Orlen poinformował, że urządzenie wiertnicze z Nowego Stręczyna zostanie obecnie przewiezione na teren sąsiedniej koncesji „Lubartów”, gdzie za kilka tygodni powinny rozpocząć się prace wiertnicze.

Do tej pory PKN Orlen zrealizował łącznie sześć odwiertów poszukiwawczych – cztery pionowe i dwa horyzontalne. W pierwszej połowie 2013 r. płocki koncern planuje wykonanie kolejnych odwiertów oraz przeprowadzenie dwóch zabiegów szczelinowania hydraulicznego na poziomych odcinkach otworów Syczyn-OU2K oraz Berejów-OU2K, położonych na Lubelszczyźnie.

W 2012 r. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy mówił, że spółka ta ma ambicję, by stać się posiadaczem największej liczby koncesji poszukiwawczych złóż gazu łupkowego w Polsce. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków ma PGNiG - 15. PKN Orlen posiada 10 takich koncesji.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry.

Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2005 r. do poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy