PKN Orlen złożył ofertę na litewską rafinerię w Możejkach

Polska Agencja Prasowa SA
10-11-2005, 16:42

PKN Orlen złożył w czwartek samodzielną ofertę na zakup akcji litewskiej rafinerii w Możejkach - poinformował PAP rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz.

PKN Orlen złożył w czwartek samodzielną ofertę na zakup akcji litewskiej rafinerii w Możejkach - poinformował PAP rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz.

    Piekarz powiedział, że PKN Orlen ofertę złożył sam, "bo nigdy nie deklarowaliśmy, że ofertę będziemy składać z kimś i dopuszczaliśmy możliwość samodzielnego złożenia oferty".

    Na 11 listopada zaplanowane jest spotkanie w Wilnie prezesa PKN Orlen z premierem litewskiego rządu.

    Jak we wtorek poinformowało biuro prasowe litewskiego rządu, litewski rząd i rosyjsko-brytyjski koncern TNK-BP przystąpiły do intensywnych negocjacji w sprawie nabycia kontrolnego pakietu akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejek).

    Obecnie inwestorem strategicznym litewskiej rafinerii jest przeżywający trudności rosyjski koncern Jukos, który ma 53,7 proc. akcji od 2002 r. Do państwa litewskiego należy 40,66 proc. akcji Możejek, resztę mają drobni inwestorzy.

    Litwa zamierza kupić od Jukosu kontrolny pakiet akcji, którego wartość jest oceniana na około 1 mld dolarów, a następnie sprzedać go łącznie z 20 proc. akcji ze swego pakietu.

    Przed kilkoma tygodniami litewski rząd uznał, że w transakcji kupna i sprzedaży akcji Możejek najdogodniejszy dla Litwy jest koncern TNK-BP. Jednak wskazanie tego koncernu nie przekreśla możliwości negocjacji innym firmom.

    Za największego konkurenta TNK-BP uważa się rosyjski koncern Łukoil, który litewską rafinerię zamierza kupić wspólnie z przedsiębiorstwem z USA - ConocoPhilips. Pod koniec października litewski parlament udzielił pełnomocnictwa rządowi na zaciągnięcie kredytu 3 mld litów (1 mld USD), który posłuży do sfinansowania odkupienia pakietu 53,7 proc. akcji Możejek od Jukosu.

    PKN Orlen chciał już w tym roku kupić rafinerię w innym kraju. We wrześniu konsorcjum, w skład którego wchodził polski koncern, złożyło ofertę na zakup tureckiej spółki Tupras. Jednak z powodu wartości złożonej oferty konsorcjum z udziałem PKN Orlen odpadło z przetargu.

    Pod koniec czerwca media informowały, że PKN Orlen jest zainteresowany inwestycjami na południu i wschodzie Europy, w republikach nadbałtyckich i na Bałkanach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen złożył ofertę na litewską rafinerię w Możejkach