PKN: Plany wobec Unipetrolu po 100 dniach od jego przejęcia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-04-2005, 15:53
Obserwuj w MójPB:

PKN Orlen poinformuje oficjalnie o szczegółach procesu integracji z czeskim Unipetrolem po stu dniach od ostatecznego zamknięcia transakcji kupna 62,99 proc. akcji tego holdingu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

PKN Orlen poinformuje oficjalnie o szczegółach procesu integracji z czeskim Unipetrolem po stu dniach od ostatecznego zamknięcia transakcji kupna 62,99 proc. akcji tego holdingu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

W ten sposób odniósł się on do opinii czeskich analityków, według których PKN Orlen jako nowy właściciel Unipetrolu najprawdopodobniej sprzeda niektóre spółki tego holdingu i wycofa jego akcje z praskiej giełdy. Opinie te, cytowane przez czeskie media, są reakcją na decyzję Komisji Europejskiej, która w środę wydała zgodę na przejęcie Unipetrolu przez PKN Orlen.

"Wypowiedzi czeskich analityków śledzimy z uwagą. Jednak na razie nie będziemy ich komentować" - powiedział PAP rzecznik PKN Orlen.

Zdaniem czeskich analityków, PKN Orlen po przejęciu Unipetrolu najprawdopodobniej skoncentruje się na produkcji i dystrybucji materiałów pędnych, sprzeda natomiast te spółki lub wydziały holdingu, które zajmują się produkcją czysto chemiczną.

"Już przed rozpoczęciem prywatyzacji sporo mówiło się o sprzedaży niektórych spółek. Zainteresowanych było wielu, ale najczęściej wymieniało się firmę Agrofert Andreja Babisza" - powiedział analityk spółki Cyrrus Jan Prochazka. Jego zdaniem, PKN Orlen zapewne skoncentruje się na utrzymaniu osi produkcyjnej firm Czeska Rafinerska - Unipetrol Rafinerie i Benzina (największa sieć stacji benzynowych w Czechach - PAP).

Z kolei Jan Schiesser ze spółki Atlantik FT przypomniał, że już wcześniej PKN Orlen poinformował, że istnieją porozumienia z Agrofertem i firmą ConocoPhillips o sprzedaży niektórych spółek Unipetrolu. "Agrofert jest prawdopodobnie zainteresowany Chemopetrolem oraz udziałami Unipetrolu w spółkach Aliachem, Lovochemia i Agrobochemia, a ConocoPhillips - częścią stacji benzynowych Benziny" - powiedział analityk.

Według ekspertów, do sprzedaży spółek może dojść mniej więcej za rok, kiedy uspokoi się sytuacja po prywatyzacji. Ich zdaniem, cena za sprzedane spółki może być bliska 13 mld koron (około 2 mld zł), czyli kwocie, za jaką PKN Orlen kupuje obecnie cały holding.

Analitycy są zdania, że dla PKN Orlen korzystniejsze będzie także wycofanie z praskiej giełdy akcji Unipetrolu, co ułatwi przeprowadzenie restrukturyzacji holdingu i sprzedaż niektórych jego spółek. Oceniają jako możliwe wprowadzenie przez PKN Orlen na praską giełdę swoje akcje i zaproponuje je w stosunku 1:2 (jedna akcja polskiego koncernu za 2 akcje Unipetrolu) mniejszościowym akcjonariuszom holdingu.

Zarząd PKN Orlen po decyzji Komisji Europejskiej, która w środę zgodziła się na przejęcie przez polską spółkę kontroli nad Unipetrolem poprzez zakup 62,99 proc. akcji, zadeklarował, iż chce jak najszybciej sfinalizować tę transakcję zakupu, dokonując płatności z własnych funduszy oraz linii kredytowych.

PKN Orlen podpisał 4 czerwca 2004 roku z czeskim Funduszem Majątku Narodowego umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld koron czeskich, czyli ok. 480 mln USD - w obrocie giełdowym znajduje się obecnie 37,01 proc. akcji Unipetrolu. Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa PKN Orlen wpłacił 28 czerwca 2004 roku.

W połowie marca 2005 roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej zawiadomienie o planowanej koncentracji, czyli połączeniu z czeskim holdingiem Unipetrol po ostatecznym jego przejęciu. W tym samym czasie informował też, iż rozważa możliwość pozostawienia akcji Unipetrolu na czeskiej giełdzie papierów wartościowych.

Zgodnie z prawnymi wymogami PKN Orlen w ciągu 60 dni od daty zamknięcia transakcji kupna Unipetrolu ogłosi wezwanie do sprzedaży pozostających w obrocie publicznym akcji czeskiego holdingu i jego spółek zależnych: Paramo i Spolana, notowanych na giełdzie w Pradze. Unipetrol posiada 81,8 proc. udziałów w Spolana a.s., podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo a.s.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane