PKN zapewnia o determinacji MOL-a w dążeniu do strategicznego partnerstwa

22-10-2003, 13:39

ISB: Węgierski koncern paliwowy MOL jest zdeterminowany, by zawrzeć strategiczne partnerstwo z PKN Orlen SA, bez którego obie firmy na dłuższą metę nie przetrwają, uważa wiceprezes PKN Orlen, Sławomir Golonka.

"Są naturalne przesłanki, by doszło do pewnych uzgodnień [...] Te firmy i tak muszą znaleźć jakieś partnerstwo strategiczne i jeżeli go nie znajdą, to same są za małe, żeby długoterminowo przeżyć" – powiedział Golonka dziennikarzom w środę.

"Jest pytanie, czy robić to teraz, czy za pół roku, czy za rok. My mówimy, że lepiej szybciej i myślę, że Węgrzy są jeszcze bardziej zdeterminowani do pewnego tempa" - powiedział wiceprezes.

Od kilku dni media donoszą o prowadzonych rozmowach między PKN Orlen i MOL na temat ewentualnej fuzji. Kilka dni temu miało się odbyć spotkanie w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP), na którym władze PKN Orlen przedstawiły strategię, która zakłada powiązania kapitałowe z węgierską firmą MOL. Fuzja Orlenu i MOL ma nastąpić w ciągu trzech lat i ma być przeprowadzona w trzech etapach.

Według doniesień prasowych początkowo MOL i PKN mają mieć możliwość wzajemnego kupna pakietu ok. 15% akcji. Następnie do wspólnie powołanej spółki zamierzają wnieść te aktywa, które dają największe efekty synergii. Na koniec, w perspektywie trzech lat, przewidziano właściwe połączenie MOL i PKN. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN zapewnia o determinacji MOL-a w dążeniu do strategicznego partnerstwa