PKO Bank Hipoteczny wyemituje pierwsze listy zastawne w przyszłym roku

ISBNews
opublikowano: 10-08-2015, 13:51

PKO Bank Hipoteczny wyemituje pierwsze listy zastawne w przyszłym roku, dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło.

"Bank Hipoteczny był przygotowany na nowelizację ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. W obecnym reżimie prawnym trudno byłoby wyemitować listy oparte o stałą stopę procentowa. Ta ustawa będzie działała  od 1 stycznia 2016 i dziś nie wydaje się, abyśmy mieli podjąć taką decyzję [ o emisji - przyp. ISBnews] w tym roku. Rozsądniej będzie jeśli zaczekamy i śmielej wejdziemy na ten rynek w przyszłym roku" - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej.

W marcu br. prezes PKO Banku Hipotecznego Rafał Kozłowski informował, że planuje, iż pierwszą emisję listów zastawnych o wartości 0,5 mld zł przeprowadzi w połowie tego roku, a po oczekiwanej zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, której spodziewa się jesienią tego roku, może wyemitować kolejną transzę o podobnej wartości, która będzie skierowana także do inwestorów zagranicznych.

"Myślę, że ta pierwsza emisja, którą bank emitowałby już w przyszłym roku mogłaby mieć wartość do 1,5 mld zł. Wiele będzie zależało od warunków rynkowych, popytu i ceny" - powiedział ISBnews wiceprezes PKO BP Bartosz Drabikowski.

4 sierpnia br. prezydent podpisał Ustawę o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Nowelizacja ustawy pozwoli na zwiększenie wiarygodności polskich listów zastawnych, poszerzenie bazy inwestorów oraz zwiększenie wolumenu emisji. Na zwiększenie wiarygodności wpływ będą miały przede wszystkim zmiany w prawie upadłościowym, które uszczegółowiają przepisy w zakresie procedury zaspokajania wierzycieli z tytułu listów zastawnych po upadłości ich emitenta. Zgodnie z ustawą w takim przypadku zapadalność wszystkich listów zastawnych zostanie przedłużona automatycznie o 12 miesięcy.

Na poszerzenie bazy inwestorów w polskie listy zastawne wpływ będzie miało wprowadzone przez ustawę zaniechanie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek lub dyskonta od listów zastawnych wypłacanych na rzecz inwestorów zagranicznych.

Z kolei zwiększenie wolumenu listów zastawnych możliwe będzie dzięki wprowadzeniu zmian w zakresie zwiększenia limitu refinansowania listami zastawnymi detalicznych kredytów mieszkaniowych z 60% do 80% LtV.

Komisja Nadzoru Finansowego w sierpniu ub. roku jednogłośnie udzieliła zgody na powołanie PKO Banku Hipotecznego przez PKO BP.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PKO Bank Hipoteczny wyemituje pierwsze listy zastawne w przyszłym roku