PKO Bank Hipoteczny wyemituje zielone listy zastawne o wartości 250 mln zł

  • PAP
opublikowano: 06-06-2019, 13:20

PKO Bank Hipoteczny wyemituje zielone listy zastawne o wartości 250 mln zł - poinformowało w czwartek w komunikacie PKO BP. Dodano, że termin zapadalności listów ustalono na 30 września 2024 roku.

W komunikacie przekazano, że zielone listy zastawne to rodzaj zielonych obligacji, z których wpływy wykorzystywane są wyłącznie do finansowania nowych bądź refinansowania istniejących długoterminowych kredytów hipotecznych na nieruchomości mieszkaniowe o wysokiej efektywności energetycznej.

"Zielone listy zastawne są praktycznie identyczne, pod względem struktury transakcji i ryzyka, jak tradycyjne listy zastawne. Zasadnicza różnica polega na tym, że kapitał pozyskany z emisji zielonych listów zastawnych przeznaczony jest na finansowanie energooszczędnych hipotek. Listy emitowane przez PKO Bank Hipoteczny jako pierwsze w Polsce otrzymały certyfikację międzynarodowej organizacji Climate Bonds Initiative, potwierdzającą spełnienie najwyższych standardów zieloności określonych w porozumieniu paryskim" - czytamy.

W komunikacie przekazano, że marża w wysokości 60 pb ponad WIBOR 3M została ustalona w procesie budowy księgi popytu przeprowadzonym 5 czerwca 2019 r.

Jak napisano, że PKO Bank Hipoteczny, przygotowując emisję zielonych listów zastawnych, opracował Green Covered Bond Framework – dokument określający standardy emisji zielonych listów zastawnych, który powstał zgodnie z wytycznymi Green Bond Principles 2018.

Prezes PKO Banku Hipotecznego Paulina Strugała tłumaczy, że "wraz z emisją zielonych listów zastawnych zrównoważony rozwój staje się integralną częścią naszej działalności".

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100 proc. należącą do PKO Banku Polskiego. W sierpniu 2014 roku PKO Bank Polski otrzymał zgodę KNF na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.

Bank Hipoteczny specjalizuje się w udzielaniu kredytów mieszkaniowych denominowanych w złotych. Jego głównym celem jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję hipotecznych listów zastawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu