PKO BP: dane potwierdziły wyhamowanie wzrostowego trendu w gospodarce

  • PAP
opublikowano: 18-01-2019, 12:38

Grudniowe dane potwierdziły wyhamowanie wzrostowego trendu w krajowej gospodarce, ocenili ekonomiści PKO BP, komentując piątkowe dane GUS dot. produkcji przemysłowej. Jak dodali, przemysł jest wyraźnie w fazie spowolnienia, jednak buforem dla wzrostu są nadal inne sektory gospodarki.

Główny Urząd Statystyczny przekazał w piątek, że produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc.

"Grudniowe dane potwierdziły wyhamowanie wzrostowego trendu w krajowej gospodarce. Po bardzo słabym odczycie PMI, również +twarde+ dane z budownictwa i przemysłu były gorsze od oczekiwań, potwierdzając, że w czwartym kwartale 2018 r. dynamika wzrostu gospodarczego spadła zauważalnie poniżej 5,0 proc. r/r. Przemysł jest już wyraźnie w fazie spowolnienia, jednak buforem dla wzrostu są nadal inne sektory gospodarki" - napisali w komentarzu przesłanym PAP ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, układ kalendarza "prawdopodobnie zachęcał do przestojów produkcyjnych".

"Po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 3,1 proc. r/r wobec 5,5 proc. r/r w listopadzie. Przetwórstwo wzrosło jedynie o 2,1 proc. r/r, co miało miejsce przy utrzymującej się wysokiej dynamice w niektórych branżach eksportowych, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+33,6 proc. r/r, lider eksportu w listopadzie wg danych NBP). Utrzymują się wyraźne spadki produkcji wyrobów farmaceutycznych (-29,5 proc. r/r), w pozostałych branżach, które były +pod kreską+ spadki są niewielkie" - czytamy.

Ekonomiści wskazali, że w budownictwie widać nadchodzące wygasanie impulsu fiskalnego po wyborach samorządowych.

"Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,2 proc. r/r po wzroście o 17,1 proc. r/r przed miesiącem (...). Struktura branżowa sugeruje, że kolejne miesiące przyniosą dalszą normalizację. Produkcja w jednostkach zajmujących się robotami specjalistycznymi, która obejmuje m.in. przygotowywanie terenów pod budowę wzrosła nominalnie o 0,6 proc. r/r." - napisano.

Ekonomiści PKO BP wskazali, że silne wzrosty odnotowano z kolei we wznoszeniu budynków i budowli (27,5 proc. r/r) oraz robotach specjalistycznych (13,3 proc. r/r).

"Wzrost cen w przemyśle również wyhamował, do 2,2 proc. r/r z 2,8 proc. r/r przy wyraźnym, głębszym od oczekiwań, wyhamowaniu cen w przetwórstwie, w szczególności w rafinacji ropy naftowej" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu