PKO BP: Gram fair z inwestorami

Adrian Boczkowski
opublikowano: 05-10-2009, 00:00

Nie chcieliśmy zakłócić notowań — tak bank tłumaczy zwłokę w publikacji szczegółów megaemisji.

Nie chcieliśmy zakłócić notowań — tak bank tłumaczy zwłokę w publikacji szczegółów megaemisji.

Emisja akcji o wartości 5,1 mld zł z zachowaniem prawa poboru to jedno z największych wydarzeń na krajowym rynku kapitałowym. Publikacja prospektu emisyjnego i podanie ceny emisyjnej oraz wielkości emisji nowych akcji dopiero w czwartek wieczorem (w piątek po sesji nastąpiło odcięcie praw poboru banku) rozzłościło inwestorów. Na internetowych forach żalili się na bank, który tak długo trzyma ich w niepewności. Argumentowali, że bank zostawił im zbyt mało czasu na podjęcie decyzji — sprzedać akcje z prawem poboru czy wziąć udział w emisji. Do akcji wkroczyła nawet Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która zapowiedziała, że zażąda od banku wyjaśnień. Zdaniem KNF, zachowanie PKO BP utrudniło inwestorom podejmowanie racjonalnych decyzji. Co na to przedstawiciele PKO BP?

— Ujawniliśmy warunki transakcji o godz. 14.30 czasu nowojorskiego, co nie jest późną porą. Transakcja ma wielu partnerów, z których jeden ma siedzibę w Nowym Jorku. Nie mogliśmy finiszować, gdy na wschodnim wybrzeżu USA wszyscy spali — wyjaśnia Zbigniew Jagiełło, od czwartku prezes PKO BP.

Bank obawiał się również manipulacji kursem na czwartkowej sesji.

— Gdybyśmy podali parametry emisji rano naszego czasu, narazilibyśmy kurs akcji na spekulację, co mogłoby zakłócić giełdowe notowania. Nawet bez tego obroty i zmienność były znacznie większe niż zwykle. Skoki notowań nie służyłyby drobnym inwestorom, którzy z pewnością nie są animatorami obrotu w ostatnim dniu notowań z prawem poboru. Dodatkowo poczekaliśmy z ustaleniem ostatecznej ceny emisyjnej na zamknięcie rynków w Europie. Jesteśmy przekonani, że wykonaliśmy wszystko z największą starannością i zgodnie ze sztuką — mówi Wojciech Papierak, wiceprezes PKO BP.

Twarde argumenty podaje również broker z bankowej grupy.

— Na światowych rynkach są dwa standardy zachowań: albo podaje się wszystkie parametry emisji przy okazji walnego uchwalającego emisję, albo robi się to jak najbliżej rozpoczęcia transakcji. Rynek jest obecnie tak zmienny, że walne zgromadzenie banku nie zdecydowało się na pierwszy wariant, a stosowne uprawnienia otrzymała rada nadzorcza i zarząd. Po uzgodnieniu z GPW ustaliliśmy, że do przekazania na rynek parametrów dojdzie w czwartek po zamknięciu rynków w Europie — wyjaśnia Katarzyna Iwaniuk-Michalczuk, szef DM PKO BP.

Adrian Boczkowski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane