PKO BP i Pekao wesprą budowę w EC Zielona Góra

Agnieszka Berger
10-04-2002, 00:00

Konsorcjum banków PKO BP i Pekao skredytuje wartą 130 mln USD (530 mln zł) budowę bloku energetycznego w Elektrociepłowni Zielona Góra. Inwestycja powinna ruszyć jeszcze w tym półroczu, a zakończyć się — jesienią 2004 r.

Józef Pupka, prezes Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (z grupy Electricite de France), większościowego udziałowca EC Zielona Góra, zapowiada, że jeszcze w tym półroczu w małej elektrociepłowni rozpocznie się budowa bloku energetycznego o mocy 190 MWe i 95 MWt.

— Czekamy tylko na zakończenie uzgodnień budowlanych oraz na projektu finansowania przedsięwzięcia — zapowiada szef Kogeneracji.

Wykonawcą budowy będzie konsorcjum Elektrimu-Megadexu i Fortum Engineering, które w marcu podpisało z EC Zielona Góra kontrakt wart 87 mln EUR oraz trzyletnią umowę serwisową wartości 47 mln zł.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że inwestycję, której wartość szacuje się na 130 mln USD, w około 90 proc. skredytuje konsorcjum banków zorganizowane przez Pekao i PKO BP. Reszta pieniędzy będzie pochodziła ze środków własnych elektrociepłowni, która po podniesieniu kapitału (jeszcze nie zarejestrowanym) jest kontrolowana przez wrocławską Kogenerację.

Nie doszło jeszcze do podpisania umowy kredytowej, ponieważ banki nie zakończyły analizowania wszystkich parametrów projektu. Jego główne elementy stanowią trzy umowy długoterminowe. Energię elektryczną z nowego bloku mają kupować na mocy 20-letniego kontraktu Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Odbiorcą ciepła będzie zielonogórski Miejski Zakład Energetyki Cieplnej kontrolowany kapitałowo przez elektrociepłownię. Trzecia umowa dotyczy dostaw gazu dla nowego bloku, który będzie zasilany z rodzimych źródeł tego paliwa, położonych w okolicy Kościana. Nowe źródło energii, które powinno zostać przekazane do eksploatacji pod koniec 2004 r., ma zużywać około 370 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

EC Zielona Góra jest jedną z najmniejszych elektrociepłowni zawodowych. Jej moc cieplna wynosi 274 MWt, a elektryczna – zaledwie 23 MWe. Spółka produkuje około 1,7 tys. TJ energii cieplnej i blisko 90 tys. MWh elektrycznej. Inwestycja w nowy blok, której realizacja była warunkiem prywatyzacji spółki, kilkakrotnie zwiększy jej możliwości w zakresie produkcji prądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP i Pekao wesprą budowę w EC Zielona Góra