PKO BP: inflacja w marcu nie zaskoczyła, dalej będzie rosła

opublikowano: 14-04-2004, 18:27

ISB: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu zgodnie z oczekiwaniami analityków. Dane o inflacji w zeszłym miesiącu potwierdziły, że rośnie ona z powodu cen żywności i paliw, a nie wskutek wzrostu presji popytowej. W najbliższych miesiącach należy się spodziewać dalszego wzrostu inflacji.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 0,3% w ujęciu miesięcznym i o 1,7% w ujęciu rocznym wobec 1,6% r/r w lutym. Ekonomiści sondowani przez ISB spodziewali się inflacji w lutym na poziomie 1,6-1,8% r/r przy średniej na poziomie 1,72% r/r.

„Podobnie do poprzednich miesięcy, widoczne były dwa czynniki podtrzymujące wzrost inflacji – ceny żywności i ceny paliw. Gdyby nie one, inflacja byłaby taka sama, jak w lutym” – powiedział Piotr Kalisz, ekonomista banku PKO BP.

Inne kategorie w koszyku inflacji, takie jak np. odzież, wciąż odnotowują niską dynamikę cen.

„Presja popytowa jest więc słaba, lub w ogóle jej nie ma” – powiedział Kalisz.

Kalisz oczekuje wzrostu inflacji w kwietniu do 1,8% r/r i do 2,6% r/r w czerwcu.

„Później nastąpi stabilizacja. Ustąpią wtedy bowiem m.in. jednorazowe czynniki zwiększające inflację, jak np. wzmożone zakupy przed wejściem Polski do Unii Europejskiej (UE)” – powiedział Kalisz.

Ekonomista PKO BP spodziewa się, że na koniec 2004 roku inflacja wyniesie ok. 2,6% w ujęciu rocznym, czyli będzie blisko środka celu inflacyjnego banku centralnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP: inflacja w marcu nie zaskoczyła, dalej będzie rosła